Engie przejmie gazociągi w Brazylii

Signage is displayed at a Petroleos Brasileiros SA (Petrobras) gas station in Sao Paulo, Brazil/Bloomberg

Brazylijska firma Petroleo Brasileiro (Petrobras) poinformowała władze giełdy, że konsorcjum kierowane przez francuską Engie (d. GDF Suez) złożyło najlepszą ofertę kupna 90 proc. jej sieci gazociągów Transportadora Associada de Gas (TAG)

 

Konsorcjum, do którego należy też kanadyjski fundusz emerytalny Caisse de Depot et Placement z Quebecu proponuje 8,6 mld dolarów (7,66 mld euro) za gazociągi na północy i północnym wschodzie Brazylii. W proponowanej cenie uwzględniono spłatę 800 mln dolarów długu TAG bankowi ds. rozwoju BNDES — podał Reuter. Konsorcjum pokonało konkurencyjną ofertę Macquarie Group i wspólną EIG Global Energy Partners i Mubadala Development.

 

Oil pipelines connect storage tanks to ships at the Petrobras Transporte SA (Transpetro) sea terminal in this aerial photograph taken above Sao Sebastiao, Sao Paulo state, Brazil, /Bloomberg

TAG jest operatorem sieci gazociągów o długości 4500 km w 10 stanach na północy Brazylii. Obie strony zaczęły w 2017 r. rozmawiać o tej operacji na zasadzie wyłączności, ale negocjacje zawiesiła w lipcu decyzja brazylijskiego Sądu Najwyższego, która wymagała, by każda prywatyzacja otrzymywała wcześniej zgodę Kongresu. Rozmowy wznowiono w marcu 2019. Sprzedaż musi zatwierdzić organ nadzoru. Po zakończeniu transakcji Engie będzie mieć 58,5 proc. w TAG, a Kanadyjczycy 31.5 proc. — podał Bloomberg.

CZYTAJ TAKŻE:Petrobras przegrał ze swoimi robotnikami

Będzie to jedna z największych cesji w Petrobrasie, który chce przyspieszyć sprzedaż części aktywów za 27 mld dolarów, aby zmniejszyć dług (69,3 mld dolarów w końcu 2018 r.) i przeznaczyć więcej środków na zasadniczą działalność: wydobywanie ropy z szelfu kontynentalnego. Będzie to też znaczne wsparcie dla nowego kierownictwa (od stycznia) i prezesa Petrobrasu, Roberto Castello Branco — uważa „FT”. Z kolei Francuzi podali o zawarciu z grupą 3 banków brazylijskich i 6 międzynarodowych umowy o sfinansowaniu w 70 procentach transakcji kupna gazociągów. Engie będzie spłacać przez 10 lat kredyt konsorcjalny środkami pochodzącymi z realizacji umów zawartych przez TAG z klientami — wyjaśnił portal zonebourse.

 

Petrobras chce sprzedawać dalej

Petrobras po udanej sprzedaży sieci gazociągów TAG Francuzom przygotowuje sprzedaż 3 następnych: Rota 1, Rota 2 i Rota 2, znacznie mniejszych od TAG, bo liczących łącznie 1000 km, ale i tak ich łączna cena może przekroczyć 3 mld dolarów – podali informatorzy Reutera.

Brazylijskie przedsiębiorstwo państwowe zatrudniło dział inwestycyjny Credit Suisse, aby podjął się sprzedaży tych magistrali łączących strefę pre-salt basenu koło Santos z infrastrukturą na  lądzie. Petrobras zamierzał początkowo sprzedać w nich tylko mniejszościowe udziały, ale zachęcony ceną uzyskaną za TAG większą od spodziewanej (8,6 mld dolarów) uznał, że może odstąpić nad nimi kontrolę.

 

Oil pipelines connect storage tanks to ships at the Petrobras Transporte SA (Transpetro) sea terminal in this aerial photograph taken above Sao Sebastiao, Sao Paulo state, Brazil/Bloomberg

Niektórzy inwestorzy uczestniczący w przetargu na TAG są zainteresowani tymi gazociągami. Dwa z nich już transportują gaz ziemny z basenu koło Santos na brzeg do stacji odbioru w Rio de Janeiro i Sao Paulo, trzeci jest nadal w trakcie budowy. Ostateczną decyzję  o ich sprzedaniu podejmie nowa (od 18 marca) dyrektor finansowa Petrobrasu, Andrea Marques de Almeida, wcześniej szefowa działu finansowego grupy wydobywczej Vale w Kanadzie.

 

CZYTAJ TAKŻE: Brazylijska ropa zagraża interesom OPEC

Procedura ich sprzedaży ruszy nie wcześniej niż w II półroczu, bo Petrobras musi uzyskać zgodę swych partnerów od poszukiwania złóż ropy naftowej w basenie Santos na taką sprzedaż, bo mają też udziały w wydobyciu gazu ziemnego. Tymi partnerami są francuski Total, holendersko-brytyjski Royal Dutch Shell i chiński CNPC.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Estonia inwestuje w wiatraki nad Bałtykiem

Estońska Eesti Energia kupiła norweską firmę branży OZE za 289 mln euro plus długi. ...

Nowy projekt energetyczny Orlenu

W Trzebini zostanie zrealizowany projekt energetyczny polegający m.in. na zastąpieniu istniejącego kotła węglowego nowymi ...

PKN Orlen: w negocjacjach płacowych nie postulowano zróżnicowania podwyżek

Według PKN Orlen, związek zawodowy pracowników ruchu ciągłego, który nie zgodził się na proponowane ...

Wiatraki giganty zasilą Danię

Bruksela dała zgodę na budowę największej farmy wiatrowej w Danii. Zasili ona 600 tysięcy ...

Wiatrakowcy siedli do renegocjacji z Energą. Nawet ci, z którymi nie chciano rozmawiać

Gdańska spółka rozmawia z kontrahentami sprzedającymi jej zbyt drogo zielone certyfikaty – ustaliła „Rz”. ...

Rynek mocy i emisyjność gospodarki

Rząd będzie musiał się jeszcze bardzo postarać, zanim Bruksela ewentualnie zatwierdzi pomoc dla wytwórców ...