Gaz dla Chin z lodów Arktyki z rekordem

Rosyjski gazowiec z LNG dla Chin otworzył tegoroczną nawigację Północną Drogą Morską. Przejście przez lody Arktyki zajęło jednostce rekordowe sześć dób.

Publikacja: 25.07.2019 12:55

Gaz dla Chin z lodów Arktyki z rekordem

Foto: wikipedia

Gazowiec „Władimir Rusanow” lodowej klasy Arc7 dostarczył gaz skroplony z zakładów Jamal LNG na Półwyspie Jamalskim do chińskiego terminalu w porcie Tiencin, poinformował koncern Novatek, od którego Chińczycy kupili gaz.

CZYTAJ TAKŻE: Gazprom wraca na Arktykę

Gazowiec pokonał Morze Karski, Morze Wschodniosyberyjskie, Morze Ochockie w ciągu sześciu dób, ustanawiając nowy rekord szybkości przejścia północnego szlaku bez wsparcia lodołamacza. Taka żegluga jest na północy Rosji możliwa w bardzo krótkim okresie od końca lipca do początku września.
Całą drogę gazowiec przepłynął w 16 dni. To dwa razy szybciej aniżeli statki, które płyną przez Kanał Sueski i Cieśninę Malakka (między Malezją a Sumatrą). Lew Fiodosiew pierwszy wiceprezes Novateku podkreśla, że gazowiec koncernu drugi rok z rzędu bije rekordy szybkości przejścia części lodowej Północną Drogą Morską.

– Te osiągnięcia są możliwe dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz statkom klasy Arc7 zaprojektowanym specjalnie na potrzeby Jamal LNG. Wciąż ulepszamy naszą logistykę tak, by podnosić konkurencyjność dostaw LNG na kluczowe światowe rynki – mówił wiceprezes Novateku.

To czego nie dopowiedział, to element zmian klimatycznych, który pomaga Rosjanom w pokonywaniu północnej drogi. Jeszcze dekadę temu, aby gazowiec mógł dopłynąć do Chin potrzebna była pomoc atomowego lodołamacza, torującego szlak wśród lodów Arktyki. Dziś lody topnieją tak szybko, że w końcu lipca możliwa jest żegluga bez wspomagania lodołamaczy.

Pomimo to Północna Droga Morska pozostaje niszowym szlakiem transportowym. Przez Kanał Sueski rocznie przepływa do 160 tysięcy jednostek. Przez rosyjską Arktykę, już w okresie zmian klimatycznych, szybciej udostępniającym szlak na potrzeby transportu, rocznie płynie do 160 statków.

Gaz
Unia nie chce kupować LNG z Rosji. Umożliwi firmom zrywanie już zawartych kontraktów
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml
Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów