PGNiG kupi złoże Król Lear w Norwegii

Polski koncern podpisał umowę na nabycie kolejnych koncesji w Norwegii. Dzięki nim od 2025 r. zwiększy produkcję gazu i ropy. Wartości transakcji nie podano.

Publikacja: 07.06.2019 14:55

PGNiG kupi złoże Król Lear w Norwegii

Foto: energia.rp.pl

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna od PGNiG, zawarła umowę zakupu 22,2 proc. udziałów w złożu Król Lear zlokalizowanym na w koncesjach o nazwach PL146 i PL333 na Morzu Północnym. Sprzedającym jest Total E&P Norge. Wartości transakcji nie ujawniono. Umowa została zawarta pod warunkami zawieszającymi, w tym uzyskania wymaganych zgód administracyjnych w Norwegii.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG ma kolejne koncesje w Norwegii

Król Lear jest złożem gazowo-kondensatowym. Z danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego wynika, że jego udokumentowane zasoby wydobywalne wynoszą 98,6 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). Na tę ilość surowców składa się m.in. 9,2 mld m sześc. gazu ziemnego i 6,5 mln m sześc. ropy naftowej. Operatorem na złożu jest firma Aker BP, która w ubiegłym roku odkupiła 77,8 proc. udziałów od Equinor Energy.

– Król Lear to jedno z największych niezagospodarowanych dotychczas odkryć na Morzu Północnym. To kolejny w ostatnim czasie nasz zakup na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że koncern rozwija działalność poszukiwawczo – wydobywczą w Norwegii zgodnie z założeniami strategii grupy kapitałowej na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 r. – Gaz wydobywany z tego złoża będzie w przyszłości kierowany do Polski gazociągiem Baltic Pipe – twierdzi Woźniak.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG stawia na gaz w Norwegii

Obie nabyte przez PGNiG koncesje są w fazie zagospodarowania. Obecnie trwają prace dotyczące opracowania koncepcji zagospodarowania złoża. Proces inwestycyjny planowany jest na lata 2021-24. Z kolei uruchomienie produkcji ma nastąpić w 2025 r. Wydobycie przypadające na PGNiG będzie wówczas wynosiło 0,25 mld m sześc. gazu rocznie.
Polski koncern przypomina, że poprzednią akwizycją w Norwegii przeprowadził w 2018 r., kiedy to nabył 42,4 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Również ono znajduje się na Morzu Północnym. Po sfinalizowaniu najnowszej transakcji PGNiG będzie miało udziały w 25 norweskich koncesjach. Na czterech z nich jest operatorem.

Gaz
Unia nie chce kupować LNG z Rosji. Umożliwi firmom zrywanie już zawartych kontraktów
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml
Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów