Dobry Wzór 2024: znamy laureatów konkursu

Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 31. wybrał najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Jurorzy oceniali produkty zgłoszone w 23 kategoriach i podkategoriach. Łącznie jury konkursu przyznało 19 nagród, które trafiły do zdobywców godła Dobry Wzór oraz do laureatów nagród specjalnych.

Kogo spotkamy na Kongresie Energetyki Rozproszonej?

W natłoku codziennych problemów i wyzwań związanych z bieżącym funkcjonowaniem polskiej energetyki, Kongres Energetyki Rozproszonej staje się przestrzenią, w której nauka, biznes i administracja spotykają się, aby wspólnie wytyczać kierunki polskiej transformacji. Lokalny wymiar tego procesu będzie akcentowany przez licznych przedstawicieli inicjatyw energetycznych (takich jak klastry i spółdzielnie energetyczne) i organizacji branżowych, a także samorządowców i przedsiębiorców.

Cyfryzacja usprawni inwestycje w polską energetykę

Stan sieci energetycznych w Polsce nie jest zły, ale wymaga modernizacji w celu dostosowania do oczekiwań rynkowych. Konieczne są inwestycje, jednak cyfryzacja może znacząco zmniejszyć ich skalę, umożliwiając efektywniejsze zarządzanie przesyłem i zużyciem energii.

Kierunek: bezpieczny recykling baterii

Wyzwania związane z zagospodarowaniem ogniw z aut elektrycznych są bardzo poważne. Dotyczą zarówno bezpieczeństwa tego procesu, jak i jego efektywności.

Trzeba wzmacniać więzy nauki z biznesem

Jednym z wyzwań stojących przed instytutami naukowymi i firmami jest zacieśnianie współpracy w celu komercyjnego wdrażania innowacyjnych rozwiązań, powstałych w wyniku prac badawczo-rozwojowych.

Wodór – paliwo z potencjałem transgranicznym

Region Morza Bałtyckiego staje przed szansą odegrania kluczowej roli w europejskiej transformacji energetycznej, a zielony wodór może się stać filarem tej zmiany.

Wodór zyska w przyszłości na znaczeniu

Przyspieszenie procedur administracyjnych jest kluczowe w szybszym rozwoju rynku wodoru. Ważne będą także niższe koszty energii – ocenia Michał Grzybowski, kierownik zespołu analiz projektów wodorowych w Orlenie.

Atom i OZE podstawą przyszłego miksu energetycznego

Transformacja musi postępować szybko, aby Polska nadrobiła zaległości. Rozwój OZE będzie coraz intensywniejszy. Docelowo miks ma opierać się na OZE w połączeniu z energią atomową.

Łukasiewicz buduje sojusze na rzecz wdrażania innowacji

Sieć Badawcza Łukasiewicz będzie współpracować przy komercjalizacji nauki i wykorzystaniu nowych technologii z Europejską Fundacją Innowacji oraz z Politechniką Łódzką.

W stronę elektromobilności

Transformacja energetyczna gospodarki, której elementem jest elektromobilność, to zadanie na długie lata. Wymaga zaangażowania i skoordynowania wielu zasobów, zarówno inwestycyjnych, jak i organizacyjnych.

Wodór w regionie Bałtyku – futurystyczne wizje czy realne projekty?

Region Morza Bałtyckiego odegra niezwykle ważną rolę w transformacji europejskiej gospodarki. To tu powstaną nowe morskie elektrownie wiatrowe, a wraz z nimi – jak zakładają plany – rozwinie się gospodarka wodorowa, w tym sieć produkcji, dystrybucji i tankowania tego paliwa.

Zrównoważony transport napędza transformację energetyki

Jak elektromobilność zmienia system energetyczny? Na to i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć uczestnicy panelu „New Mobility Drives the Transformation of the Energy System”, który odbędzie się 24 września podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej

Bartłomiej Sawicki, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” został dwukrotnym laureatem 9. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, organizowanego przez Towarową Giełdę Energii. Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, a także wyróżnienie za najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku.

PKP Cargo chce inwestować w odnawialne źródła energii

Inwestycje dotyczące budowy instalacji fotowoltaicznych są obecnie na etapie prac analitycznych.

Biedni nie mogą płacić za ratowanie klimatu

Unijny pakiet klimatyczny Fit for 55 będzie przedmiotem ostrych negocjacji. Największa krytyka dotyczy propozycji, które mogą uderzyć w najbiedniejszych.

Za mało zielonych inwestycji w UE

Zmiany klimatu będą wymuszać coraz większe wydatki ze strony firm i państwa, ale na razie nie jest z tym najlepiej – alarmuje Eurostat.

Prezes Energi odwołany. To brat posłanki PiS

Rada nadzorcza Energi z dniem 16 lipca odwołała prezesa spółki Jacka Golińskiego. To kolejna zmiana na najwyższych szczeblach w spółkach Skarbu Państwa w ostatnich dniach.