Dobry Wzór 2024: znamy laureatów konkursu
Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 31. wybrał najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Jurorzy oceniali produkty zgłoszone w 23 kategoriach i podkategoriach. Łącznie jury konkursu przyznało 19 nagród, które trafiły do zdobywców godła Dobry Wzór oraz do laureatów nagród specjalnych.
Kogo spotkamy na Kongresie Energetyki Rozproszonej?
W natłoku codziennych problemów i wyzwań związanych z bieżącym funkcjonowaniem polskiej energetyki, Kongres Energetyki Rozproszonej staje się przestrzenią, w której nauka, biznes i administracja spotykają się, aby wspólnie wytyczać kierunki polskiej transformacji. Lokalny wymiar tego procesu będzie akcentowany przez licznych przedstawicieli inicjatyw energetycznych (takich jak klastry i spółdzielnie energetyczne) i organizacji branżowych, a także samorządowców i przedsiębiorców.
Cyfryzacja usprawni inwestycje w polską energetykę
Stan sieci energetycznych w Polsce nie jest zły, ale wymaga modernizacji w celu dostosowania do oczekiwań rynkowych. Konieczne są inwestycje, jednak cyfryzacja może znacząco zmniejszyć ich skalę, umożliwiając efektywniejsze zarządzanie przesyłem i zużyciem energii.
Kierunek: bezpieczny recykling baterii
Wyzwania związane z zagospodarowaniem ogniw z aut elektrycznych są bardzo poważne. Dotyczą zarówno bezpieczeństwa tego procesu, jak i jego efektywności.
Trzeba wzmacniać więzy nauki z biznesem
Jednym z wyzwań stojących przed instytutami naukowymi i firmami jest zacieśnianie współpracy w celu komercyjnego wdrażania innowacyjnych rozwiązań, powstałych w wyniku prac badawczo-rozwojowych.
Wodór zyska w przyszłości na znaczeniu
Przyspieszenie procedur administracyjnych jest kluczowe w szybszym rozwoju rynku wodoru. Ważne będą także niższe koszty energii – ocenia Michał Grzybowski, kierownik zespołu analiz projektów wodorowych w Orlenie.
W stronę elektromobilności
Transformacja energetyczna gospodarki, której elementem jest elektromobilność, to zadanie na długie lata. Wymaga zaangażowania i skoordynowania wielu zasobów, zarówno inwestycyjnych, jak i organizacyjnych.
Wodór w regionie Bałtyku – futurystyczne wizje czy realne projekty?
Region Morza Bałtyckiego odegra niezwykle ważną rolę w transformacji europejskiej gospodarki. To tu powstaną nowe morskie elektrownie wiatrowe, a wraz z nimi – jak zakładają plany – rozwinie się gospodarka wodorowa, w tym sieć produkcji, dystrybucji i tankowania tego paliwa.
Zrównoważony transport napędza transformację energetyki
Jak elektromobilność zmienia system energetyczny? Na to i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć uczestnicy panelu „New Mobility Drives the Transformation of the Energy System”, który odbędzie się 24 września podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
Za mało zielonych inwestycji w UE
Zmiany klimatu będą wymuszać coraz większe wydatki ze strony firm i państwa, ale na razie nie jest z tym najlepiej – alarmuje Eurostat.