PKP Cargo chce inwestować w odnawialne źródła energii

Inwestycje dotyczące budowy instalacji fotowoltaicznych są obecnie na etapie prac analitycznych.

Biedni nie mogą płacić za ratowanie klimatu

Unijny pakiet klimatyczny Fit for 55 będzie przedmiotem ostrych negocjacji. Największa krytyka dotyczy propozycji, które mogą uderzyć w najbiedniejszych.

Za mało zielonych inwestycji w UE

Zmiany klimatu będą wymuszać coraz większe wydatki ze strony firm i państwa, ale na razie nie jest z tym najlepiej – alarmuje Eurostat.

Szczyt UE - Rosja: Strzeliliśmy sobie w stopę

Niedoszły szczyt UE–Rosja mógł być dla nas szansą. Ale szczyt storpedowaliśmy – uważa publicysta.

Robert Mazurek: Pierwsza była Lassie

I ona, i pies, który jeździł koleją, mieli w sumie łatwiej. To znaczy trudniej, bo w realizacji trudniej, ale decyzja była łatwa. Nasza decyzja była niełatwa, sytuacja niezręczna, a jednak. Wróciliśmy. To znaczy najpierw opuściliśmy, bo żeby wrócić, trzeba najpierw porzucić, o czym pamiętać warto.

Bogusław Chrabota: Politycy najwięksi wrogowie demokratycznej wspólnoty

Czym jest demos, zobaczyliśmy w piłkarskim Londynie. Europejski demos poddanych celebryckiej rodziny Windsorów tłukł inną część demosu, nie przyglądając się specjalnie, czy to współobywatele, czy też mieszkańcy historycznej krainy rozciągającej się od Alp po wybrzeża Sycylii.

Prezes Energi odwołany. To brat posłanki PiS

Rada nadzorcza Energi z dniem 16 lipca odwołała prezesa spółki Jacka Golińskiego. To kolejna zmiana na najwyższych szczeblach w spółkach Skarbu Państwa w ostatnich dniach.

Mariusz Muszyński: Co oznacza orzeczenie TSUE

I śmiesznie i strasznie. Tak można opisać sytuację, jaka powstała po wydaniu kolejnego postanowienia tymczasowego TSUE przeciwko Polsce (sprawa C-204/21).

Tomasz Terlikowski: Kościelny problem z kolonializmem

To, co działo się w szkołach rezydencjalnych w Kanadzie, było zbrodnią. Zbrodnią przeciwko konkretnym dzieciom, rodzinie, przeciwko lokalnym kulturom. Kościół katolicki – wraz z innymi wspólnotami wyznaniowymi – choć owej zbrodni nie wymyślił, to w niej uczestniczył.

EBOR wciąż ma w Polsce ważną rolę do odegrania

To, że Polska dokonała ogromnego postępu gospodarczego w ostatnich dekadach, nie oznacza, że nie ma tu już miejsca dla Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – mówi Odile Renaud-Basso, prezydentka tej instytucji.

Pakiet Fit for 55. Elektryczność i wodór zastąpią ropę naftową

Samochody, statki i samoloty muszą przejść na czyste paliwa. Bruksela proponuje pakiet regulacyjny, który ma zakończyć erę ropy w transporcie.

Polska chce zmian w pakiecie klimatycznym KE

Resort klimatu nie zgadza się na część unijnych propozycji w sprawie działań dla klimatu. Zapowiada, że przedstawi alternatywne rozwiązania.

Rosja: oligarchowie przerażeni polityką klimatyczną Unii

Kontrolowane przez oligarchów największe koncerny metalurgiczne Rosji stracą co najmniej 300 mln dolarów w wyniku nowej polityki klimatycznej Wspólnoty. Koncerny apelują do Kremla o ochronę interesów rosyjskich eksporterów.

Mariusz Cieślik: Postkomunizm między słowami

Trzeba było prawie ćwierć wieku, żeby ktoś powiedział prawdę o czasach ustrojowej transformacji.

Michał Szułdrzyński: Czy PiS obudzi lęk przed polexitem

Pohukiwanie na Brukselę daje satysfakcję radykalnej części elektoratu. Ale w pewnym momencie może się obrócić przeciwko PiS. A Donald Tusk tylko zaciera ręce.

Michał Kolanko: Co po miesiącu miodowym Tuska

PO jest zadowolona z powrotu byłego premiera, ale dopiero po wakacjach będzie można oszacować „efekt Tuska" w praktyce.

Anna Słojewska: Izba jak Gazprom

Podstawowe pytanie po dwóch czwartkowych wyrokach Trybunału Sprawiedliwości UE brzmi: kto ma interpretować zapisy traktatu? Wstępując do Unii, Polska zgodziła się, że będzie to robić TSUE.

Odszedł Włodzimierz Borodziej. Miał do czego aspirować

Sylwetka historyka profesora Włodzimierza Borodzieja (1956–2021).