Kongres Nowej Mobilności od lat podejmuje ważne kwestie związane ze zrównoważonym transportem, odkrywa trendy, diagnozuje wyzwania stojące przed sektorem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wtorkowa debata będzie się wpisywać w tę ideę.
Transformacja systemu energetycznego nabiera tempa. Proces dotyczy praktycznie całej gospodarki, od sektora energii, poprzez przemysł, po budownictwo, rolnictwo i transport. Elektryfikacja transportu odgrywa tu niezwykle ważną rolę. Na rynkach pojawia się coraz więcej pojazdów o napędzie elektrycznym, nieustannie rozwija się infrastruktura ładowania, postępuje integracja z odnawialnymi źródłami energii. To niesie za sobą konsekwencje dla sektora energii i sieci elektroenergetycznych.
Zdaniem obserwatorów rynku, do 2050 roku auta elektryczne odpowiadać będą za 12–14 proc. globalnej konsumpcji energii. To pokaźny udział. Branża energetyczna musi uwzględniać ten trend w swoich projekcjach. Konieczna jest m.in. modernizacja sieci elektroenergetycznych, by odpowiadały na zwiększone zapotrzebowanie na energię ze strony kierowców. Nowe punkty ładowania mogą przynieść realne korzyści lokalnym społecznościom, w których sąsiedztwie będą stawiane, przyczyniając się do poprawy stanu sieci w tych miejscach.
Wszystkie te prace powinny być realizowane w ramach przemyślanej strategii, by optymalnie odpowiadać na oczekiwania rynkowe. Działania należy zaplanować i konsekwentnie wdrażać, uwzględniając zarówno rosnący popyt na energię elektryczną, jak i coraz większą liczbę punktów ładowania, które trzeba będzie przyłączać do sieci.
Goście uczestniczący w debacie zastanowią się, jakie wyzwania niesie rozwój zrównoważonego transportu, jakie bariery utrudniają ten proces i wreszcie, jakie szanse wiążą się z postępującą elektryfikacją pojazdów na polskich, europejskich i światowych drogach. Rozmawiać będą o tym, jakie korzyści dla infrastruktury energetycznej wiążą się z popularyzacją elektromobilności, jak pojazdy elektryczne mogą wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii i zastanowią się, w jaki sposób samochody o napędzie elektrycznym mogą pomóc w bilansowaniu sieci elektroenergetycznej.
PARTNER RELACJI