Daniel Obajtek stanie na czele Orlenu

Dotychczasowy prezes Energi, Daniel Obajtek złożył rezygnację z funkcji. Powód? Od 6 lutego ma kierować największym koncernem paliwowym, czyli PKN Orlen.

Aktualizacja: 06.02.2018 06:58 Publikacja: 05.02.2018 18:32

Daniel Obajtek stanie na czele Orlenu

Foto: materiały prasowe

Obajtek był prezesem gdańskiego koncernu energetycznego zaledwie przez rok. Przed przyjściem do Energi zasiadał w fotelu prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednak znacząca część jego kariery była związana z funkcjami w samorządach. W latach 2002-2006 był radnym gminy Pcim, a następnie od 2006 do 2015 roku wójtem tejże gminy.

Jedną z jego pierwszych inicjatyw w roli prezesa Energi było rozpoczęcie restrukturyzacji grupy. Jej pierwsze efekty były widoczne już pod koniec 2017 r. Do końca grudnia zlikwidowano jedną trzecią z 44 funkcjonujących wcześniej w ramach grupy spółek. Do końca 2018 roku zostanie ich tylko około dwudziestu.

Czytaj także: Jasiński był zbyt niezależny

Dał się też poznać jako inicjator zmian przyczyniających się do dalszego pogorszenia kondycji farm wiatrowych. We wrześniu 2017 r. Energa uznała za nieważne wszystkie długoterminowe kontrakty na odbiór zielonych certyfikatów (stanowią wsparcie dla branży odnawialnych źródeł energii – red.). Obecnie spółka prowadzi negocjacje z niektórymi producentami ekoenergii, ale z większością z nich jest w sporze prawnym.

Czytaj także wywiad z Danielem Obajtkiem, jako prezesem Energi z 29 stycznia 2017 r.: Energa w przebudowie

To także z jego inicjatywy w Sejmie pojawił się poselski projekt nowelizacji ustawy o OZE, który wszedł w życie w lipcu 2017 r. Na mocy noweli zmieniono metodę obliczania stałej dotąd opłaty zastępczej (przedsiębiorcy muszą ją płacić jeśli nie wypełniają ustalonego na każdy rok obowiązku w zakresie OZE tj. nie produkują wystarczającej ilości zielonej energii).

Ustawa ta zyskała miano LEX Energa.

Ostatnio gdański koncern pochwalił się dobrymi szacunkowymi wynikami za 2017 r. Grupa w ubiegłym roku zwiększyła ilość produkowanej energii o 9 procent. Nastąpił też wzrost ilości energii dystrybuowanej (o 2 proc.), a także wzrost sprzedaży detalicznej (o 5 proc.). Szacunkowa EBITDA grupy za 2017 r. przekroczyła 2,16 mld zł, co stanowi wzrost o 7 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Z sektorem paliwowym Obajtek nie miał wiele wspólnego. Sprawował jednak funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Lotos–Biopaliwa – spółki należącej do gdańskiej rafinerii Lotos.

Obajtek na stanowisku prezesa PKN Orlen zastąpił Wojciecha Jasińskiego, który kierował płocką rafinerią od grudnia 2015 r. Wraz z nim rada nadzorcza Orlenu odwołała wiceprezesa Mirosława Kochalskiego (w zarządzie Orlenu od lutego 2017 r.) oraz Marię Sosnowską (od czerwca 2017 r.), która pełniła funkcję członka zarządu ds. inwestycji i zakupów.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?