Petrolinvest nadal nie sfinalizował sprzedaży Profitu

Od zawarcia umowy sprzedaży 50 proc. udziałów w kazachskiej firmie minęło już prawie siedem miesięcy. Do dziś jednak jej nie sfinalizowano. Co gorsze w zawartym porozumieniu pojawiają się nowe punkty, które powodują obniżenie wpływów z tej transakcji

Publikacja: 07.02.2012 11:24

Petrolinvest nadal nie sfinalizował sprzedaży Profitu

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Petrolinvest zawarł dodatkowe porozumienie do umowy, z 12 lipca ubiegłego roku, dotyczącej sprzedaży 50 proc. udziałów w kazachskiej firmie Profit na rzecz AlatauMunaiGaz. Zawarto je w związku z pozytywnym zakończeniem kompleksowego badania Profitu.

W porozumieniu potwierdzono, że cena sprzedaży udziałów ustalona przez strony wynosi 8 mln dol. Ponadto określono zasady rozliczenia istniejących zobowiązań Profitu. I tak AlatauMunaiGaz przekaże Profitowi co najmniej 830 tys. dol. celem ich uregulowania. Jakiego rodzaju to zobowiązania, nie ujawniono. Co więcej 50 proc. przekazanej przez AlatauMunaiGaz kwoty pomniejszy cenę sprzedaży udziałów należną Petrolinvestowi. W komunikacie z lipca zarząd giełdowej spółki szacował, że wysokość tego pomniejszenia ceny nie przekroczy 250 tys. dolarów. Dziś już wiadomo, że będzie to minimum 415 tys. dol.

Na tym jednak nie koniec. Gdyńska spółka zobowiązała się do uregulowania zobowiązań handlowych i podatkowych Profitu w wysokości około 150 tys. dol. oraz zobowiązań pracowniczych, których wartości nie podano. Należy też pamiętać, że siedem miesięcy temu zarząd zgodził się na umorzenie zobowiązań Profitu w stosunku do Petrolinvestu. Ich wartości do dziś nie podano.

W lipcu wartość księgowa aktywów Petrolinvestu z tytułu inwestycji w Profit wynosiła ponad 5,2 mln dol. Ze względu na brak informacji o wartości wszystkich zobowiązań istniejących pomiędzy stronami transakcji oraz Profitem, dziś nie wiadomo dokładnie, czy i ile zarobi Petrolinvest na sprzedaży 50 proc. udziałów.

Według Petrolinvestu, finalizacja sprzedaży udziałów uzależniona jest obecnie wyłącznie od uzyskania stosownych zgód administracyjnych w Kazachstanie. Początkowo zarząd informował jednak o zobowiązaniu się do podjęcia wszystkich czynności niezbędnych do przeniesienia udziałów w Proficie w ciągu 90 dni od podpisania umowy, czyli do pierwszej połowy października. Z kolei w wywiadzie dla "Parkietu" z początku tego roku, Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu powiedział, że zarząd pracuje nad tym, by do finalizacji transakcji i wpływu gotówki na konto spółki doszło, najpóźniej na początku stycznia.

Do Profitu należy koncesja poszukiwawcza znajdująca się w środkowym Kazachstanie. Obejmuje obszar o łącznej powierzchni 3,17 tys. km2. W 2007 r. wykonano na jej obszarze dwa odwierty poszukiwawcze o nazwach G-1 i G-4, ale nie stwierdzono występowania ropy lub gazu. Według McDaniel&Associates zasoby perspektywiczne koncesji wynoszą 10,9 mln baryłek.

Dziś na otwarciu sesji akcje Petrolinvestu kosztowały 2,74 zł, czyli o 1,1 proc. więcej niż w poniedziałek.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?