Woszczyk: URE zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG

Największy wzrost kosztów zakupu błękitnego paliwa czeka odbiorców przemysłowych, a najmniejszy klientów indywidualnych używających go jedynie do przygotowania posiłków

Publikacja: 16.03.2012 08:45

Woszczyk: URE zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj

Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, zatwierdził nowe taryfy na gaz ziemny Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które będą obowiązywać od 31 marca do końca tego roku. Zmienione stawki dotyczą jedynie paliwa gazowego. Opłaty abonamentowe, sieciowe oraz zasady rozliczeń z odbiorcami pozostają bez zmian.

Wzrost taryfy na paliwo gazowe zdecydowanie najmniej odczują  gospodarstwa domowe. Jest to grupa około 6 mln klientów, która w ubiegłym roku kupiła od PGNiG 31 proc. całego sprzedanego surowca. Spółka ogółem zbyła go 14,4 mld m

3

. I tak rachunki odbiorców indywidualnych, którzy wykorzystują gaz jedynie do przygotowania posiłków, wzrosną średnio o 1,81 zł miesięcznie, czyli o 7,2 proc. Klienci wykorzystujący błękitne paliwo do posiłków i dodatkowo do podgrzania wody, zapłacą średnio o 8,81 zł miesięcznie więcej niż dotychczas (zwyżka o 9,4 proc.). Wreszcie rachunki odbiorców indywidualnych ogrzewających mieszkanie gazem wzrosną średnio o 35,42 zł (o 10,6 proc.).

URE i PGNiG zdecydowanie najmniej uwagi poświęcają podwyżkom jakie obejmą odbiorców przemysłowych, których jest około 0,2 mln ale kupują zdecydowaną większość surowca oferowanego przez giełdową spółkę. Według URE rachunki dla nich wzrosną w przedziale od 15,2 proc. do 16,1 proc. Średnio będzie to 15,9 proc.

W grupie odbiorców przemysłowych są najwięksi klienci PGNiG, czyli firmy odbierające gaz bezpośrednio z sieci przesyłowej (np. PKN Orlen, Azoty Tarnów, czy Zakłady Azotowe  Puławy). Koszt nabycia przez nich 1 tys. m

3

gazu wyniesie 1294,2-1294,5 zł.

PGNiG złożyła w URE wniosek taryfowy 25 października ubiegłego roku, z powodu dużego wzrostu kursu dolara amerykańskiego, w którym rozliczany jest import nabywanego surowca. Obecne stawki za gaz obowiązują od 15 lipca 2011 r. Wówczas również wprowadzono podwyżki.

PGNiG tłumaczy, że dzięki nowej taryfie będzie mógł łatwiej pokryć koszty realizacji bardzo ambitnego planu inwestycyjnego, związanego przede wszystkim z poszukiwaniem i wydobywaniem gazu łupkowego.

Podwyżka taryfy na gaz nie miała większego wpływu na nocowania PGNiG. Na otwarciu sesji akcje spółki kosztowały 3,92 zł, czyli jedynie o 0,5 proc. więcej niż w czwartek.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie