Irak stawia ultimatum dla Gazpromu

Albo Rosjanie zrezygnują z wierceń w Kurdystanie, albo stracą irackie kontrakty, zapowiedziały władze Iraku

Publikacja: 10.11.2012 21:00

Irak stawia ultimatum dla Gazpromu

Foto: Bloomberg

- Zaproponowaliśmy Gazpromowi wybór i czekamy na odpowiedź: albo koncern zerwie zawarte kontrakty z  Kurdystanem, albo straci złoże Barda - zapowiedział agencji AFP Faycal Abdullah, wicepremier Iraku.

Gazprom na razie nie komentuje tego ultimatum. W Iraku pracuje Gazprom neft. W 2009 r wygrał przetarg na udział w złożu ropy Badra, leżące na wschodzie Iraku. Rosjanie mają 30 proc. tego projektu.

W sierpniu 2012 Rosjanie podpisali umowę o wydobyciu ropy w Kurdystanie, z władzami tej autonomicznej prowincji. Dostali 80 proc. w złożu Shakal i 40 proc. w Garmian. Zasoby złóż to w sumie ok. 3,6 mld baryłek ekwiwalentu ropy.

Na złożach tych pracuje też koreański Kogas, turecki TPAO oraz malezyjski Petronas.

Bagdad próbuje zmusić zagraniczne firmy do wycofania się z Kurdystanu i do zawierania bezpośrednich kontraktów z władzami prowincji.

Kurdystan ma szeroką autonomię, także na wydobycie kopalin. Od czerwca sam eksportuje ropę z pominięciem reszty terytorium Iraku. Władze prowincji tłumaczą to nie przekazywaniem przez Bagdad, dochodów z eksportu kurdyjskiej ropy. Dług Bagdadu wobec Kurdystanu wynosi ok. 1,5 mld dol.. Prowincja ma umowy z 40 firmami wydobywczymi, w tym z takimi gigantami jak Exxon i Chevron.

Bagdad wpisał najpierw Chevron na swoją czarną listę zakazując mu prawa na wydobycie w pozostałych prowincjach irackich. Amerykanie kupili od kurdyjskich władz 80 proc. udziałów w dwóch projektach wydobywczych w Kurdystanie. Pozostałe 20 proc. ma austriacki OMV. Podobnie postąpił Exxon i także znalazł się na czarnej liście. Teraz może tam trafić Gazprom.

Na terenie Kurdystanu znajdują się najbogatsze złoża irackiej ropy. A popyt na nią rośnie dzięki sankcjom wobec sąsiedniego Iranu.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku