W wyniku dużego zainteresowania inwestorów wczoraj, po krótkim okresie oferty, nastąpiło zamknięcie księgi popytu pierwszej emisji euroobligacji o wartości 500 mln euro, z okresem zapadalności na 7 lat. Dwie trzecie popytu zgłosili znaczący i wiarygodni inwestorzy z Europy Zachodniej.
Energa uzyskała niezwykle korzystne warunki emisji: rentowność obligacji wyniesie 3,298 proc., a kupon odsetkowy na poziomie 3,250 proc. należy do najniższych kosztów finansowania wśród korporacyjnych emitentów euroobligacji zlokalizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej; w Polsce jego średni poziom kształtuje się w granicach 11 proc. Miejscem rejestracji i notowań emisji będzie Giełda w Luksemburgu.
Tydzień wcześniej Agencja ratingowa Moody's przyznała programowi emisji euroobligacji tymczasowy długoterminowy rating kredytowy na poziomie (P)Baa1, z perspektywą negatywną (w związku z niepewnością co do przyszłej zmiany własności i potencjalnego wpływu nowych akcjonariuszy na strategię spółki), natomiast Agencja Fitch - na poziomie BBB.
- Nadzwyczaj korzystne warunki emisji, które mogą być zaskakujące dla niektórych obserwatorów, są odzwierciedleniem atrakcyjności strategii rozwoju Grupy Energa. Priorytet rozwoju sieci dystrybucyjnej i odnawialnych źródeł energii znalazł uznanie w oczach międzynarodowych inwestorów – stwierdza Roman Szyszko, wiceprezes EnergaSA ds. finansowych.
W zaktualizowanym planie inwestycyjnym za priorytet Energa uznała rozwój i modernizację sieci dystrybucyjnych, na co zamierza przeznaczyć 12,4 mld zł do 2020 r, czyli połowę wszystkich nakładów inwestycyjnych. W najbliższych latach Grupa będzie koncentrować swoje działania na odnawialnych źródłach energii oraz projektach inwestycyjnych charakteryzujących się najniższą emisyjnością dwutlenku węgla. Plan rozwojowy realizowany będzie przy utrzymaniu umiarkowanego poziomu zadłużenia.