Prognozy dla cen surowców energetycznych

Prognozy dla rynku surowców wskazują na rosnący popyt i presję na wzrost cen. Równoważyć je będzie postęp technologiczny.

Publikacja: 26.09.2013 10:50

Prognozy dla cen surowców energetycznych

Foto: Bloomberg

Światowe ceny nośników energii, czyli ropy, gazu, węgla i uranu wzrosły od 2000 r. średnio o 260 proc. Nie brak więc podstaw, by sądzić, że cenowy rajd w górę w dłuższym horyzoncie utrzyma się nadal - wynika z raportu firmy doradczej McKinsey, do którego dotarła "Rz".

Popyt kontra technologia

– Raport wskazuje, że w dziedzinie globalnej energetyki mamy do czynienia ze swoistym wyścigiem między rosnącym popytem a postępem technologicznym. Głównym czynnikiem stojącym za wzrostami światowych indeksów cen nośników energii jest nasilające się zapotrzebowanie ze strony szybko rozwijających się gospodarek krajów wschodzących – wyjaśnia Marcin Purta, partner w McKinsey & Company.

– W kolejnych dekadach na ceny energii będzie wpływać głównie rosnący wciąż popyt i konieczność docierania do coraz trudniejszych złóż oraz koszty środowiskowe. Z drugiej strony, wpływ tych czynników niwelować ma postęp technologiczny - podsumowuje Purta.

Światowe dysproporcje

Eksperci McKinsey zwracają uwagę, że wzrost cen ropy naftowej po 2000 r., a później ich spadek w wyniku globalnego kryzysu finansowego w 2008 r., doprowadził do znaczących dysproporcji cenowych w poszczególnych częściach świata. Indeksy ropy na rynku amerykańskim są znacząco niższe, niż w Europie, czy Japonii.

Istotnie przyczyniło się do tego również uruchomienie wydobycia ropy i gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Stanach Zjednoczonych. Raport McKinsey wskazuje również, że ze względu na "łupkową rewolucję" w USA globalne ceny gazu wzrosły w latach 2000-2013 mniej, niż innych surowców.

Węgiel tani przejściowo?

Światowe ceny węgla, z którego wytwarza się w Polsce blisko 90 proc. energii elektrycznej, są obecnie o 282 proc. wyższe niż w 2000 r. Głównym motorem wzrostu w tym okresie był coraz wyższy popyt w Indiach i Chinach. Z drugiej strony tylko ubiegły rok przyniósł korektę o 18 proc. i prognozy brokerów wskazują, że w najbliższych kwartałach znaczące odbicie byłoby mało prawdopodobne.

Ceny metali też w górę

Co to może oznaczać dla polskich spółek? Raporty domów maklerskich wskazują, że giełdowe firmy węglowe takie jak NWR, Bogdanka, czy Jastrzębska Spółka Węglowa znalazły się pod silną presją. Z drugiej strony tańszy niż w ubiegłych latach węgiel energetyczny może poprawić położenie producentów energii np. PGE, Tauronu, czy Enei. Jak pisaliśmy w ostatnich dniach, negocjują oni z firmami górniczymi dostawy węgla po niższych stawkach. Według nieoficjalnych informacji pierwsze obniżki w kontraktach już się pojawiły.

Analiza McKinsey wskazuje dodatkowo, że powiązane z rynkiem energii ceny metali również w długiej perspektywie będą rosły. Główną przesłanką będzie wzrost popytu.

Do 2030 r. globalne zapotrzebowanie na stal powinno zwiększyć się o 80 proc. w porównaniu z 2010 r. Kraje rozwijające się będą potrzebowały też znacząco więcej miedzi, której dostawcą jest np. KGHM. W przyszłości na ceny obu tych surowców wpływać będzie również coraz trudniejszy dostęp do jej złóż.

Jednocześnie oczekiwany jest wzrost regulacyjnej presji na sektor wydobywczy, by w cenach surowców uwzględniać koszty środowiskowe, na przykład emisji dwutlenku węgla, czy zużywanej wody.

Energetyka jądrowa w Polsce pod znakiem zapytania

Spółki czekają na zielone światło dla atomu

Zatwierdzenie przez Ministerstwo Gospodarki projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej jest możliwe w najbliższych dniach. Wczoraj kierownictwo resortu przedyskutowało wczoraj treść dokumentu, ale ostateczna decyzja, mimo oczekiwań, nie zapadła. Jednak zdaniem osób zbliżonych do sprawy kluczowe kwestie zostały już ustalone. Po tym jak projekt programu dla energetyki jądrowej zostanie zatwierdzony w MG, trafi do konsultacji międzyresortowych. Potrwają one około miesiąca, później program musi zaakceptować Rada Ministrów. PGE, Tauron, KGHM i Enea w parafowanej w ostatnich dniach umowie uzależniły dalsze kroki w sprawie wspólnej pracy nad budową elektrowni jądrowej od kierunkowych decyzji rządu w tej sprawie. Elektrownia jądrowa miałaby powstać w Polsce do 2024–2025 roku.

Światowe ceny nośników energii, czyli ropy, gazu, węgla i uranu wzrosły od 2000 r. średnio o 260 proc. Nie brak więc podstaw, by sądzić, że cenowy rajd w górę w dłuższym horyzoncie utrzyma się nadal - wynika z raportu firmy doradczej McKinsey, do którego dotarła "Rz".

Popyt kontra technologia

Pozostało 92% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Energetyka
Rosyjski szantaż w Famurze. Chcą odkupić udziały warte 70 mln zł za 1 tys. euro