Inwestycje w energetyce odnawialnej rozwijały się dynamicznie. Do tej pory zbudowano w całym kraju 765 farm wiatrowych o mocy ponad 2,8 GW. Powstało 211 biogazowni rolniczych o mocy 141 MW. W kraju działa też 775 hydroelektrowni o łącznej mocy niemal 1 GW.
Otwierane obecnie elektrownie to efekt decyzji podjętych kilka lat temu. Inwestorzy wstrzymują się z decyzjami o uruchomieniu nowych mocy i wyborze technologii, ponieważ czekają na ustawę o odnawialnych źródłach energii. Nowe prawo będzie kluczowe dla rozwoju energetyki.
Sprawdzone technologie
Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz podkreślił, że branża energetyczna rozwija się dynamicznie, dlatego potrzebne jest stabilne prawo, które nie tylko ureguluje rynek, ale także pomoże realizować nowoczesne i wydajne projekty w sektorze. BdTXT - W - 8.15 J: – Dlatego nowe rozwiązania w zakresie źródeł odnawialnych w pierwszej kolejności powinny wspierać sprawdzone technologie, które nie generują wysokich kosztów – stwierdził 17 września podczas konferencji prezentującej nowe zasady wspierania produkcji zielonej energii.
Przedstawiony nowy system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii zakłada utrzymanie początkowo dwóch mechanizmów: dotychczasowego systemu zielonych certyfikatów oraz nowego systemu aukcyjnego.
W obu przypadkach okres wsparcia będzie wynosić 15 lat od dnia pierwszego wytworzenia energii z odnawialnego źródła. System wsparcia oparty na świadectwach pochodzenia zostanie wygaszony z końcem 2021 roku.