Najnowsze badanie Eurobarometru na temat zmian klimatu wykazało, że Europejczycy bardzo pozytywnie podchodzą do działań, które mają przeciwdziałać temu zjawiskowi. ja wskazuje Komisja Europejska w komunikacie, odnotowany wynik jest nieco wyższy niż przy poprzedniej analizie, kiedy z powyższym stwierdzeniem zgodziło się 78 proc. ankietowanych.
Badanie wykazało również, że 70 proc. obywateli zgadza się, że zmniejszenie importu paliw kopalnych spoza UE mogłoby przynieść korzyści gospodarcze.
- Rozwoju gospodarczego i ochrony klimatu nie można traktować jak alternatyw: efektywne pod względem kosztów działanie w dziedzinie klimatu jest korzystne dla gospodarki. Bardzo mnie cieszy, że fakt ten uznają również europejscy obywatele. Badanie Eurobarometru jest wyraźnym sygnałem dla przywódców UE, którzy powinni podjąć odważne działania w dziedzinie klimatu, aby osiągnąć trwałe ożywienie gospodarcze. Wyniki tej ankiety są również zachętą dla nas, członków Komisji. Będziemy kontynuować starania o prowadzenie w Europie ambitnej polityki związanej z przeciwdziałaniem zmianie klimatu – tłumaczy cytowany w komunikacie José Manuel Barroso, Przewodniczący Komisji Europejskiej.
W przeprowadzonej ankiecie 80 proc. respondentów zgodziło się, że walka ze zmianą klimatu i wydajniejsze wykorzystywanie energii może stymulować gospodarkę i zatrudnienie. 31 proc. w pełni zgadza się z tym stwierdzeniem, a 49 proc. raczej się z nim zgadza. Największy odsetek osób, które w pełni zgadzają się z tym stwierdzeniem, odnotowano w następujących krajach: Hiszpania (52 proc.), Szwecja (50 proc.), Malta (44 proc.), Irlandia i Cypr (43 proc.) oraz Grecja (42 proc.). Najniższy udział respondentów, którzy w pełni zgadzają się lub raczej zgadzają się z tym stwierdzeniem, stwierdzono w Estonii (65 proc.).
Dziewięciu na dziesięciu Europejczyków uważa, że zmiana klimatu jest poważnym problemem. Znaczna większość – 69 proc. – jest zdania, że problem jest „bardzo poważny", a 21 proc. uznaje go za „dość poważny". Jedynie 9 proc. uważa, że nie jest to poważny problem. W skali od 1 (niezbyt poważny) do 10 (bardzo poważny) wagę problemu zmiany klimatu oceniono na 7,3. Dla porównania, w 2011 r. średnia ocena wyniosła 7,4, a w 2009 r. – 7,1.