Na świecie jest to już 44. edycja tego ekologicznego święta. Pomysł narodził się w USA. Przedstawił go ekolog John McConnell podczas konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska. Inicjatywa spodobała i wkrótce zyskała status międzynarodowej. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w 192 krajach świata. W Polsce po raz pierwszy zorganizowano go w 1990 r.

Tegoroczne obchody są częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. „Zmieniaj nawyki – nie klimat!" prowadzonej od września 2013 r. do końca czerwca 2014 r. Kampania dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Prezentują się tam samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ekologią, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i organizacje pozarządowe. Poprzez zabawę uczą, jak zmienia się klimat, jak można niwelować skutki tych zmian i przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

Oprócz tego różnego rodzaju akcje proekologiczne organizowane są niemal w każdej szkole czy przedszkolu w Polsce. Dzieci i młodzież zbierają co roku m.in. makulaturę, zużyte baterie, a także śmieci i elektrośmieci. Do inicjatywy włączają się także firmy przemysłowe. W tym roku, chcąc aktywnie uczestniczyć w obchodach Dnia Ziemi, PGE Dystrybucja posadzi 50 tys. młodych drzew w ramach akcji „Las pełen energii".