Skroplony gaz nie od Rosjan zapewnić ma terminal LNG w fińskim Inga (Finngulf LNG). Projekt ma gotową dokumentację, łącznie z raportem wpływu na środowisko. Budowa rusza w tym roku, a pełną moc terminal osiągnie w 2018 r.
Finlandia, Litwa, Łotwa i Estonia wciąż są zależne od gazu z Rosji, ale z roku na rok kupują go mniej – teraz ok. 8 mld m sześc. rocznie. Te kraje konsekwentnie wprowadzają u siebie zasady trzeciego pakietu energetycznego UE. W tym roku zaczął on obowiązywać na Litwie. Gazprom, niemiecki E.ON Ruhrgas i litewskie Ministerstwo Energetyki zgodziły się podzielić spółkę Lietuvos Dujos zgodnie z wymogami Unii. Ustalono, że ze spółki zostaną wydzielone gazociągi i sieci przesyłu gazu do klientów, które przejmie rząd Litwy. Lietuvos Dujos zajmie się tylko dostawą gazu. Rosjanie mają w tej firmie ?37 proc. udziałów, E.ON – ?39 proc., a litewski Skarb Państwa prawie 18 proc. Ten podział akcji zostanie zachowany po zmianach.
Norweskie wsparcie
W czwartek Statoil i litewski Litgas podpisały umowę na dostawy norweskiego gazu dla litewskiego terminalu LNG w Kłajpedzie. – W ciągu pięciu najbliższych lat nasi norwescy partnerzy zobowiązali się dostarczać po 540 mln m sześc. gazu rocznie. To minimum konieczne do pracy terminalu – stwierdził Dominikas Tuczkus, szef państwowego Litgasu.
Cena, za jaką Litwini dostaną norweski gaz, nie została zapisana w umowie. Jak podała agencja Prime, Tuczkus wyjaśnił, że „większość takich kontraktów jest zawierana na zapłatę według określonej formuły. W naszym przypadku cena jest związana z indeksem gazowym Wielkiej Brytanii (giełda gazu w Londynie – red)".
Premier Algirdas Butkewiczius podkreślił, że po raz pierwszy Litwa będzie otrzymywać gaz z innego niż rosyjskie źródła i jest to istotny krok do wzmocnienia energetycznej niezależności kraju. Do tej pory sieci gazowe Litwy otrzymywały gaz tylko z Gazpromu (2,4 mld m sześc. w ub.r.).
Terminal w Kłajpedzie został zbudowany w ekspresowym tempie, w czym duża zasługa ministra energetyki Jarosława Niewierowicza. Umowę na wykonanie podpisano w połowie 2013 r., terminal ruszy w końcu tego roku. Gaz Norwegowie dostarczą w styczniu.