Grupa Duon, specjalizująca się w handlu gazem ziemnym i energią elektryczną, podpisała umowę inwestycją w sprawie przejęcia firmy AMB Energia. Sprzedawcą jest Navitas CEE Investments Limited, podmiot zarejestrowany na Cyprze. Za 100 proc. udziałów zainkasuje 32 mln zł. Połowę należnej kwoty otrzyma w gotówce, a resztę w akcjach Grupy Duon, które wkrótce mają być wyemitowane. AMB Energia prowadzi działalność od czterech lat. W tym czasie zbudowała największą w Polsce sieć sprzedaży energii elektrycznej do przedsiębiorstw oferując im prąd na zasadzie TPA, czyli z wykorzystaniem infrastruktury należącej do stron trzecich.

AMB Energia pozyskując klientów na rzecz dużych grup energetycznych, zakontraktowała sprzedaż około 2 TWh energii elektrycznej do 23 tys. odbiorców biznesowych. To daje jej 19-proc. udziału w zliberalizowanym rynku przedsiębiorstw, które zmieniły sprzedawcę prądu. - Wykorzystując procesy liberalizacyjne na rynku gazu i energii elektrycznej w Polsce chcielibyśmy uzyskać co najmniej kilkuprocentowy udział w rynkach dotychczas zmonopolizowanych przez sprzedawców zasiedziałych. Do osiągnięcia tego celu potrzebujemy własnej, bardzo efektywnej sieci sprzedaży, a taką właśnie sieć zbudowała AMB Energia, o czym świadczą ich świetne wyniki w zakresie pozyskiwania klientów na zasadach TPA – twierdzi Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon.

Dodaje że przejęcie tej firmy wesprze realizację celu strategicznego grupy, jakim jest osiągnięcia pozycji największego niezależnego dostawcy gazu i prądu nad Wisłą. Zarząd zakłada, że w wyniku przejęcia AMB Energii już w przyszłym roku Grupa Duon zwiększy sprzedaż energii elektrycznej i błękitnego paliwa na zasadach TPA. Z kolei w perspektywie kolejnych 2-3 lat sprzedaż do klientów pozyskanych poprzez AMB Energię w znaczący sposób wpłynie na wzrost wyników skonsolidowanych Grupy Duon. Transakcja zakupu AMB Energii ma zostać zamknięta na początku grudnia. Wcześniej akcjonariusze Grupy Duon muszą zgodzić się na emisję warrantów subskrypcyjnych serii D zamiennych na akcje spółki serii N. Spółka zaoferuje 9,09 mln akcji po cenie emisyjnej wynoszącej 1,76 zł. Dla porównania dziś na otwarciu giełdowej sesji dotychczas wyemitowane walory kosztowały 2,11 zł. NWZA w sprawie emisji zostało zwołane na 3 grudnia.