Unia Europejska w najbliższym czasie przejrzy obowiązujące przepisy dotyczące efektywności energetycznej. Mają być tak zmienione, żeby do 2030 r. zużycie energii zmniejszyło się o 30 proc. – przewiduje projekt dokumentu końcowego, który ma przyjąć szczyt UE 19–20 marca.
Tymczasem już teraz państwa UE mają problemy z realizacją oszczędności na poziomie 20 proc. do 2020 r. Komisja Europejska (KE) ocenia tę lukę na 1–2 proc., ale to w znacznej części zasługa nie mądrej polityki państw Unii, lecz spowolnienia gospodarczego. Organizacje pozarządowe działające na rzecz efektywności energetycznej w dorocznej ocenie państw UE zauważają, że większość z nich ma problemy ze stosowaniem unijnych przepisów. KE prowadzi aż 24 postępowania o naruszenia prawa w tej dziedzinie. Zastrzeżeń nie ma tylko wobec Szwecji, Malty, Włoch i Cypru, choć skala przewinień jest zróżnicowana.
Zwolennicy oszczędzania energii przypominają, że mniejsza jej konsumpcja to nie tylko mniejsze rachunki za prąd firm i gospodarstw domowych, co jest zyskiem dla całej gospodarki. To także większe bezpieczeństwo energetyczne.
– Największe problemy z efektywnością energetyczną mają kraje Europy Wschodniej, często uzależnione od gazu z Rosji. A przecież wiadomo, że samo ocieplenie budynków może zmniejszyć o 20–40 proc. zapotrzebowanie na ich ogrzewanie – mówi „Rzeczpospolitej" Stefan Scheuer, sekretarz generalny Koalicji na rzecz Efektywności Energetycznej (Coalition for Energy Savings). CES szacuje, że każde 1 proc. zmniejszenia zużycia energii przekłada się na 2,6-proc. redukcję importu gazu.
Na efektywność energetyczną składa się wiele elementów, ale najważniejszy to obowiązkowe obniżanie konsumpcji energii o 1,5 proc. rocznie. Zapisane to jest w artykule 7 dyrektywy o efektywności energetycznej, ale faktycznie tylko dwa kraje – Irlandia i Dania – mają wiarygodne plany działania na rzecz osiągnięcia tego celu. Zdaniem CES pozostałe nie wypełniają całości zobowiązań wynikających z art. 7 albo też nie przekazują informacji na ten temat. Dotyczy to również Polski.