Nadciąga rok strat Gazpromu

Gazowy gigant przyznał, w 2016 roku sprzedaż gazu w Rosji przyniesie mu stratę ok. 485 mln dolarów. Po raz pierwszy od ośmiu lat.

Publikacja: 08.12.2015 19:28

Nadciąga rok strat Gazpromu

Foto: Bloomberg

Rentowność sprzedaży na rynku krajowym w 2016 r wyniesie minus 3,5 proc., a strata netto wyniesie 33,5 mld rubli (na dziś 485 mln dol.) - wyliczył naczelnik departamentu rynku rosyjskiego Witalij Chatkow podczas forum Gaz Rosji, podała agencja Interfaks. W tym roku rentowność Gazpromu na rynku rosyjskim wyniesie 0,9 proc.

Ostatni raz Gazprom był na minusie w ojczyźnie w 2008 r, gdy zaczął się globalny kryzys. Chatkow przyznał, że teraz sytuacja ma związek ze zwolnieniem indeksacji cen gazu w Rosji. Właściwie chodzi tu o „nową gazową pauzę", która będzie mieć negatywny wpływ na całą gospodarkę.

„W rzeczywistości podjęto decyzję o zamrożeniu cen gazu. Jest jasne, że to nie sprzyja rozwojowi rynku gazu i firm producenckich. Zwracam uwagę, że wpływa to na uprzemysłowienie kraju i jego rozwój - mówi naczelnik.

W tym roku za trzy kwartały Gazprom zaopatrzył 80 proc. rosyjskiego rynku gazu. Z tego ok. 20 proc. poszło na potrzeby ludności, 13,7 proc. - dla firm komunalnych, 32 proc. dla elektrowni a reszta dla pozostałych branż przemysłowych.

Kreml utrzymuje ceny krajowe gazu na poziomie poniżej opłacalności; do tego Gazprom coraz mocniej traci krajowych odbiorców na rzecz pozostałych producentów gazu. Oferują oni firmom lepsze warunki zakupu i elastyczniejsze terminy.

„Zgodnie z aktualną polityką taryfową Gazprom powinien rekompensować straty z dostaw gazu do oddalonych od centrów przemysłowych regiony Rosji kosztem wyższych dochodów z gazu sprzedawanego blisko miejsc wydobycia. Jednak rzeczywiście w tych zyskownych miejscach główne pozycje należą do niezależnych producentów" - cytuje raport Gazpromu z 2014 r gazeta RBK.

W 2014 r niezależni producenci (m.in. Novatek, Rosneft, Łukoil) zwiększyli udział w rynku rosyjskim o blisko 13 proc. i mają już blisko połowę (115,8 mld m3).

Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Energetyka
Trump wskazał kandydata na nowego sekretarza ds. energii. To zwolennik ropy i gazu
Energetyka
Bez OZE ani rusz
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Energetyka
Inwestorzy i przemysł czekają na przepisy prawne regulujące rynek wodoru
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska