Irański państwowy koncern naftowy NIOC podpisał umowy na dostawy ropy z europejskimi koncernami - brytyjsko-amerykańskim BP oraz hiszpańskimi Repsol i Cepsa. Jak informuje strona irańska, Repsol otrzyma 1 mln baryłek miesięcznie.

- Czyni to Repsol drugim, po Cepsa, pod względem wielkości zakupów hiszpańskim klientem NIOC. Kontrakt z NIOC podwoił eksport irańskiej ropy do Hiszpanii - cytuje komunikat irański agencja Prime. Także BP kupi od Irańczyków po 1 mln baryłek ropy miesięcznie.

- Dzięki trzem nowym kontraktom eksport irańskiej ropy zwiększył się trzykrotnie - podkreślają Irańczycy. To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że sankcje zostały zostały zdjęte w styczniu tego roku.

Sprzyjają temu niskie ceny irańskiego surowca, elastyczność NIOC przy podpisywaniu kontraktów i poszukiwania nowych dostawców, szczególnie w Europie, zdominowanej w ostatnich latach przez ropę z Rosji. W Iranie czarne złoto kupują już m.in. włoski Saras i grecki Hellenic Petroleum, szwajcarska firma handlująca surowcami Vitol, węgierski MOL, a także włoskim Eni.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), Iran bardzo szybko odzyskuje rynek. W maju eksportował 2,1 mln baryłek dziennie (bd), podczas kiedy 4 lata temu - tuż przed sankcjami, było to 2,2 mln bd. W maju dostawy z Iranu do Europy wynosiły już 335 tys. bd.; w kwietniu było to o 20 tys. bd mniej.