„Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 zostanie przekazany do eksploatacji już w lipcu 2018 r., natomiast termin przekazania bloku nr 6 to koniec marca 2019 r. Po uruchomieniu nowych bloków w 2019 r. Elektrownia Opole będzie potężną elektrownią systemową o łącznej mocy ponad 3,3 tys. megawatów; to prawie 8 proc. obecnego zapotrzebowania w kraju" – poinformował w czwartek prezes należącej do PGE spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sławomir Zawada.
Po uruchomieniu nowych bloków zatrudnienie w opolskiej elektrowni ma wzrosnąć o 126 osób. Jak powiedział prezes, rekrutacja (wewnętrzna i zewnętrzna) jeszcze trwa, jednak udało się już znaleźć znaczą część potrzebnych specjalistów.
„To, że osiągnęliśmy półmetek oznacza, że kończymy etap budowy i przechodzimy do etapu instalacji technologii. Wszystkie zdarzenia, które znajdują się na tzw. ścieżce krytycznej (kluczowe dla budowy - PAP), są realizowane zgodnie z planem i harmonogramem" – zapewniła w imieniu wykonawców prac szefowa koncernu GE w Polsce i krajach bałtyckich Beata Stelmach.
Wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek zwrócił uwagę na ekologiczne aspekty inwestycji – sprawność nowych bloków wyniesie 45 proc. (wobec ponad 30 proc. w starych blokach), co oznacza emisję dwutlenku węgla mniejszą o ponad 20 proc.
„PGE jest największą grupą energetyczną kraju, stąd nasza odpowiedzialność za sprawy związane z ochroną klimatu. Ta inwestycja to rozstrzyga – zwiększenie sprawności z ponad 30 proc. do 45 proc. powoduje, że emisja dwutlenku węgla będzie znacząco niższa i w sposób aktywny włączymy się w politykę klimatyczną kraju" – powiedział wiceprezes, podkreślając, że obecnie rozpoczyna się kluczowy – technologiczny – etap prac przy budowie.