Komisja Europejska podjęła decyzję o dofinansowaniu dwóch projektów realizowanych przez Gaz-System w wysokości około 50 proc. szacowanej wartości tych inwestycji. Pieniądze będą pochodzić z programu European Energy Programme for Recovery.

[b]Budowa tłoczni gazu w Goleniowie oraz gazociągu Świnoujście – Szczecin[/b] ma na celu wzmocnienie krajowego systemu przesyłowego, co umożliwi wprowadzenie na polski rynek gazu pochodzącego z terminalu LNG w Świnoujściu. Terminal pierwszy statek ze skroplonym gazem ma przyjąć pod koniec czerwca 2014 r.

Inwestycje w województwie zachodniopomorskim są częścią wspieranego przez Komisję Europejską projektu pt. [b]„Bałtyckie połączenia międzysystemowe”[/b], który ma na celu rozwój infrastruktury umożliwiającej przepływ gazu pomiędzy państwami w rejonie basenu Morza Bałtyckiego (Polska, Dania, Szwecja). Jego elementem jest m.in. wzmocnienie polskiego systemu przesyłowego w okolicy budowy planowanego gazociągu Baltic Pipe (z Polski do Danii) oraz umożliwienie połączenia tego gazociągu z terminalem LNG w Świnoujściu. Infrastruktura ta umożliwi w przyszłości zaoferowanie wolnych mocy w polskim terminalu LNG podmiotom z rynku europejskiego oraz stworzy krajom skandynawskim możliwość korzystania z globalnego rynku skroplonego gazu ziemnego.

- Wsparcie projektów Gaz-System przez Unię Europejską daje nam poczucie, że decyzje inwestycyjne, które podejmujemy, są zbieżne z unijną strategią rozwoju rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Wpisują się bowiem w politykę tworzenia zintegrowanej sieci przesyłowej gazu ziemnego, podnoszenia bezpieczeństwa dostaw gazu na terenie UE oraz budowy wspólnego, europejskiego rynku energetycznego – powiedział Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu.

[b]Zakończenie budowy tłoczni gazu w Goleniowe planowane jest jeszcze w tym roku.[/b] Z kolei dla gazociągu Świnoujście – Szczecin uzyskano dopiero decyzję środowiskową, a obecnie realizowany jest projekt budowlano-wykonawczy. Zakończenie tej inwestycji planowane jest w 2013 r.