Dodał, że z systemu odprowadza się obecnie więcej wody, niż ma to miejsce w normalnych warunkach. – Tę usterkę należy naprawić, a żeby to zrobić konieczne jest wyłączenie reaktora i wychłodzenie pętli pierwotnej – wyjaśniał Spilka. Przerwa w pracy bloku energetycznego potrwa zapewne kilka dni.

Przypomnijmy, że 1 kwietnia w czwartym rektorze stwierdzono nieszczelność przewodów wentylacyjnych. Z tego powodu blok był przez kilka dni wyłączony. Po trwającej kilka dni naprawie i przeprowadzeniu prób ciśnieniowych instalacji, pod koniec zeszłego tygodnia wznowiono jego pracę.

W tych dniach, po trwającym trzy tygodnie planowanym przestoju remontowym, uruchomiony powinien być drugi blok w elektrowni Dukovany. Wyłączono go 26 marca.

Elektrownia atomowa Dukovany ma obecnie 26 lat. Od początku swojego istnienia wyprodukowała najwięcej energii elektrycznej ze wszystkich funkcjonujących w Czechach elektrowni. W zeszłym roku siłownia wyprodukowała i sprzedała prawie 14,18 TWh (druga czeska siłownia atomowa w Temelinie, która również należy do CEZ-u przesłała do sieci 13,82 TWh). W tym roku Dukovany mają jeszcze zwiększyć produkcję energii elektrycznej do ponad 14,32 TWh.