PKN Orlen nie wypłaci dywidendy

Akcjonariusze zgodzili się z propozycją zarządu PKN Orlen, aby zysk spółki za 2011 r. w wysokości blisko 1,39 mld zł przeznaczyć w całości na kapitał zapasowy

Publikacja: 30.05.2012 13:15

PKN Orlen nie wypłaci dywidendy

Foto: PKN Orlen

Tym samym odrzucili wniosek złożony przez jednego z akcjonariuszy finansowych – ING OFE, który żądał podziału ubiegłorocznego zarobku. Fundusz proponował, by w ramach dywidendy wypłacić 641,56 mln zł, czyli po 1,5 zł w przeliczeniu na jedną akcję.

Dywidendy będą, ale w przyszłości

- Ze względu na trudne czasy i ambitny program inwestycyjny spółki nie stać jeszcze na wypłatę dywidendy – argumentował Jacek Krawiec, prezes płockiego koncernu.

W tym roku Orlen planuje wykonanie na dwóch koncesjach otworów poziomych ze szczelinowaniem i na pięciu koncesjach otworów pionowych. - Tegoroczne nakłady inwestycyjne związane z poszukiwaniem gazu łupkowego szacuje na kilkaset mln zł - poinformował Krawiec.

Szef Orlenu zaznaczył też, że trwają prace nad nową strategią spółki. Znajda się w niej m.in. zapisy dotyczące polityki dywidendowej. – Wkrótce spółka będzie wypłacała dywidendę – zapewnił Krawiec.

Ostatni raz Orlen dzielił się z akcjonariuszami zyskiem za 2007 r. Wypłacił wtedy 1,62 zł na jeden walor. Największą dywidendę spółka wypłaciła z zysku za 2004 r. - jej wielkość wyniosła 2,13 zł na akcję. Wypłacono ją w dwóch ratach: 1 września 2005 r. (1,07 zł na jedną akcję) i 1 grudnia 2005 r. (1,06 zł na jedną akcję).

Absolutorium dla zarządu z wyjątkiem Marka S.

Podczas środowego zebrania wspólnicy Orlenu udzielili też absolutorium za 2011 r. prawie wszystkim członkom zarządu spółki. Jedyny wyjątek stanowił były członek zarządu ds. petrochemii Marek S., który ze stanowiska został odwołany w grudniu 2011 r. po zatrzymaniu przez ABW i postawieniu przez warszawską prokuraturę apelacyjną zarzutów korupcyjnych. W styczniu 2012 r. sąd uchylił areszt wobec Marka S., uwzględniając zażalenie obrony. Sam zainteresowany w liście do uczestników ZWZ poinformował, że ze względu na dobro spółki nie będzie uczestniczył w posiedzeniu. Podkreślił jednocześnie, że stawiane mu zarzuty są nieprawdziwe.

W przypadku Marka S. projekt uchwały ws. udzielenia mu absolutorium nie uzyskał wymaganej większości głosów, a to formalnie oznacza, że akcjonariusze nie zajęli w tej sprawie stanowiska. Żaden z akcjonariuszy nie zgłosił projektu uchwały o nieudzieleniu Markowi S. absolutorium.

Białek ma nadzorować z ramienia resortu skarbu

W związku ze zmniejszeniem składu rady nadzorczej pełnomocnik Skarbu Państwa wnioskował o uzupełnienie go do 8 osób. Zgłosił też kandydaturę Pawła Białka, który radcą Ministra Skarbu oraz  członkiem nadzoru KGHM. Celem jest uzupełnienie i wzmocnienie nadzoru nad prowadzeniem działalności spółki – argumentował pełnomocnik akcjonariusza. Uchwała przeszła większością 65 proc. głosów.

Tym samym odrzucili wniosek złożony przez jednego z akcjonariuszy finansowych – ING OFE, który żądał podziału ubiegłorocznego zarobku. Fundusz proponował, by w ramach dywidendy wypłacić 641,56 mln zł, czyli po 1,5 zł w przeliczeniu na jedną akcję.

Dywidendy będą, ale w przyszłości

Pozostało 89% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży