Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła regulamin obrotu gazem na Towarowej Giełdzie Energii oraz regulamin Giełdowej Izby Rozrachunkowej. Dokumenty te stanowią formalną podstawę funkcjonowania rynku gazu na TGE. Określają m.in. warunki, które uczestnicy rynku muszą spełnić, by móc handlować tym surowcem na giełdzie.
- Nie ma w tej chwili formalnych przeszkód dla uruchomienia giełdy gazu. Najbardziej możliwe i prawdopodobne jest uwolnienie rynku hurtowego od 1 stycznia 2013 roku - powiedział w Krynicy kierujący URE Marek Woszczyk. Jego zdaniem po utworzeniu giełdy gazu powinno stopniowo następować uwolnienia cen gazu dla przemysłu w poszczególnych segmentach. Szef URE zastrzegł jednocześnie, że warunkiem koniecznym do stworzenia giełdy jest pojawienie na rynku odpowiednich wolumenów gazu.
Jak pisaliśmy w „Rz" na początku tygodnia parlamentarzyści do końca roku chcą uchwalić tzw. energetyczny trójpak. Rozważane są różne scenariusze – od mówiącego, by co najmniej 15 proc. gazu sprzedawać przez giełdę, aż do takiego, by rynek uwolnić w 70 proc.
Wśród przedsiębiorców i ekspertów przeważa jednak pogląd, że do obrotu giełdowego powinno trafić nie mniej niż poziom 35 proc. tego surowca.
Minimalnego poziomu chce natomiast PGNiG, które importuje dwie trzecie sprzedawanego w Polsce gazu, głównie z Rosji. To z kolei ma wpływ na taryfy gazowe wyznaczane przez spółkę. Wniosek o podwyżkę taryfy PGNiG złożyło w czerwcu tego roku. - Zostało zakończone postępowanie taryfowe w sprawie korekty obowiązującej taryfy PGNiG. Poinformowałem spółkę, że zakończyliśmy postępowanie. Do połowy września zostanie ogłoszona decyzja - powiedział Woszczyk.