O rozmowach obu stron dowiedział się The Wall Street Journal. RWE - największy obok E.ON największy energetyczny koncern Niemiec, zdecydował się sprzedać spółkę zależną Dea, która zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem ropy i gazu.
Dea oceniana jest na 4-7 mld euro. RWE wystawiła ją na sprzedaż w marcu. Ma to związek związku z tym, że w ubiegłym roku zysk koncernu spadł o 28 proc. i RWE szuka możliwości poprawy wskaźników. Inwestorzy są zainteresowani także innymi spółkami koncernu, ale na razie Niemcy są skłonni tylko do sprzedaży Dea.
RWE zatrudnia ok. 70 tys. ludzi, dostarcza prąd 17 mln klientów, a gaz do 8 mln ludzi. W Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii należy do największych sprzedawców prądu i gazu. Strategia koncernu zakłada inwestowanie w energię odnawialną i nowoczesne sieci przesyłowe. RWE jest jedynym z piątki wielkich koncernów energetycznych Unii, który zdecydowania przeciwstawia się Gazpromowi, tak jeżeli chodzi o ceny i długoterminowe umowy jak i o sposób ich zawierania.
RWE sprzedaje gaz Ukrainie, korzystając z przesyłu tzw. odwrotnego gazociągami przez Polskę, Węgry i Słowację.