To jeszcze nie koniec burzy w EuRoPol Gazie

Podczas dzisiejszej wizyty wiceprezes Gazpromu będzie domagał się wyjaśnień dotyczących zmian dokonanych w polskiej spółce.

Publikacja: 10.12.2013 03:00

Aleksandr Miedwiediew, wiceprezes Gazpromu.

Aleksandr Miedwiediew, wiceprezes Gazpromu.

Foto: Bloomberg

Dziś w Warszawie pojawi się Aleksandr Miedwiediew, wiceprezes rosyjskiego Gazpromu. Oficjalnie wizyta ma związek z dwudziestoleciem istnienia EuRoPol Gazu, spółki będącej właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, którym transportowane jest błękitne paliwo z Rosji do Polski i Niemiec. Z informacji uzyskanych w resorcie skarbu wynika, że dojdzie do spotkania Miedwiediewa z przedstawicielami ministerstwa. Prawdopodobnie nie będzie to jednak minister Włodzimierz Karpiński.

Tak naprawdę wizyta Miedwiediewa może mieć na celu wyjaśnienie ostatnich zmian w EuRoPol Gazie.

– Chodzi o powołanie nowego prezesa i drugiego wiceprezesa bez zgody strony rosyjskiej i z pogwałceniem zapisów zawartych w statucie tej spółki. Dziś w EuRoPol Gazie może istnieć problem na poziomie zarządu z podejmowaniem decyzji, które wymagają „krzyżowej" (jeden Polak, jeden Rosjanin – red.) współpracy – mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG. Dodaje, że zdaniem wielu prawników doszło do złamania obowiązujących norm, zwłaszcza w zakresie terminów, w jakich może być zwoływane walne zgromadzenie oraz przeprowadzania konsultacji dotyczących powołania nowych osób do zarządu EuRoPol Gazu.

– Gazprom właśnie zapowiedział rozmowy o obniżkach ze swoimi partnerami w 2014 r. Rosjanie z PGNiG negocjować mogą, ale do 6 listopada przyszłego roku nie muszą – twierdzi Piotrowska-Oliwa. Jej zdaniem nawet wtedy żądanie negocjacji nie musi być rozpatrzone pozytywnie i sprawa może zostać znów skierowana do arbitrażu w Sztokholmie.

– Podliczając czas możliwej procedury negocjacyjnej i później arbitrażowej, PGNiG przez prawie 2 lata może nie otrzymać żadnej obniżki ceny gazu. Klimat rozmów będzie kluczowy– mówi Piotrowska-Oliwa.

Niedawno  polska strona powołała Kazimierza Nowaka na prezesa EuRoPol Gazu, a Tomasza Flisa na drugiego wiceprezesa.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie