Nowo zakupiona jednostka to czwarta platforma spółki Lotos Petrobaltic. Obecnie, jednostka ta typu jack-up (samopodnośna) pracuje na Atlantyku u zachodnich wybrzeży Afryki. Jej transport na Morze Bałtyckie planowany jest w pierwszym kwartale 2014 r.
Cytowany w komunikacie biura prasowego GL wiceprezes Grupy Lotos i prezes Lotos Petrobaltic Zbigniew Paszkowicz powiedział, że "zakup tej platformy i wprowadzenie jej do eksploatacji to kolejny ważny krok na drodze do realizacji strategii Grupy Kapitałowej Lotos w obszarze poszukiwań i wydobycia".
"Przypomnijmy, że wedle dostępnych szacunków geologicznych zasoby perspektywiczne węglowodorów na naszych bałtyckich koncesjach wynoszą 30 mln ton. Ich pełne rozpoznanie i zagospodarowanie będzie miało istotny wpływ na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski i dywersyfikację dostaw ropy do gdańskiej rafinerii Lotosu" - ocenił Paszkowicz.
Nowy nabytek gdańskiej firmy nazwany "Lotos Petrobaltic" może prowadzić wiercenia na wodach o głębokości 350 stóp (105 m). Przeprowadzone przed zakupem analizy wykazały, że istnieje możliwość przedłużenia nóg platformy o 50 stóp, co pozwoli jej na pracę na wodach nawet o głębokościach do 120 metrów.
Jak poinformowało biuro prasowe GL, dodatkowo w połowie przyszłego roku rozpocznie się przebudowa platformy wiertniczej "Petrobaltic" na platformę eksploatacyjną. Po zakończeniu inwestycji platforma "Petrobaltic" stanie się centrum produkcyjnym na złożu B8, a prace wiertnicze przejmie platforma "Lotos Petrobaltic".