Do gazoportu popłynął prąd o wysokim napięciu

Do budowanego w Świnoujściu gazoportu popłynął prąd o wysokim napięciu, który wystarczy do zasilania inwestycji po jej uruchomieniu – poinformowała Sylwia Rycak, rzeczniczka szczecińskiego oddziału Enea Operator. Enea dostarcza energię do gazoportu.

Publikacja: 03.04.2014 22:48

Do gazoportu popłynął prąd o wysokim napięciu

Foto: Bloomberg

„Podaliśmy napięcie do stacji energetycznej 110 kV, zasilającej gazoport. Taki zapas mocy niezbędny jest do rozruchu wszelkich urządzeń na budowie i w samym terminalu" – dodała Rycak.

Inwestycja ma już uruchomiony tzw. główny punkt zasilania i spełnione są oczekiwania inwestora co do mocy prądu, który będzie potrzebny już po uruchomieniu gazoportu – podkreśliła.

Wybudowana stacja jest własnością odbiorcy. Prace budowlane trwały ponad dwa lata. Warunki przyłączenia do niej napięcia określone zostały w 2009 r., a umowa o przyłączeniu do sieci - podpisana cztery lata temu. Prace po stronie Enea Operator polegały na dostosowaniu linii zasilających i sąsiednich stacji do zwiększonego obciążenia i zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem – poinformowała rzeczniczka.

Zasilenie energią elektryczną tego obiektu nie jest równoznaczne z uruchomieniem terminala LNG - jest to etap wstępny i niezbędny do rozruchu urządzeń technologicznych - podkreśliła.

Terminal LNG w Świnoujściu pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jest to pierwszy tego typu projekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.

Gazoport ma być gotowy do prób technicznych do końca roku, a na początku 2015 r. będzie nim mógł popłynąć gaz.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem