Arktyczna ropa na rynki świata

Na światowym rynku pojawiła się nowa marka ropy - ARCO czyli Arctic Oil. To surowiec wydobyty przez Gazprom z dna Morza Peczorskiego.

Publikacja: 21.04.2014 14:05

Arktyczna ropa na rynki świata

Foto: Bloomberg

W niedzielę na znak Władimira Putina do tankowca „Michaił Ulianow" popłynęła pierwsza ropa, wydobyta z okupowanej swego czasu przez ekologów, platformy Gazpromu. Partia 70 tys. ton ropy ze złoża Prirazłomna na Morzu Peczorskim trafi na podstawie bezpośredniego kontraktu do „jednego z największych koncernów energetycznych Europy" - podała agencja Prime. Dokładna nazwa odbiorcy nie została ujawniona.

- Dzisiejsze wydarzenie ma wielkie znaczenie do umocnienia pozycji Rosji na światowym rynku ropy. Zwiększyliśmy możliwości i pewność dostaw praktycznie do dowolnego punktu na świecie. Gazprom otworzyło nowy etap rozwoju rosyjskiej branży naftowej. Pierwsza ropa trafiła do tankowca, a stamtąd do odbiorcy. Od tego momentu zaczyna się zwracanie nakładów inwestycyjnych w złoże Prirazłomna - mówił Aleksiej Miller prezes Gazpromu.

W całym roku wydobycie ze złoża sięgnie 300 tys ton, a surowiec trafi też do klientów mających z Gazprom neft kontrakty długoterminowe. Rosjanie po raz kolejny zapewnili, że platforma Prirazłomnaja została tak skonstruowana, że „całkowicie wyklucza wyciek ropy przy jej wydobyciu"..

Wydobyta ropa jest magazynowana w zbiorniku kesonowym o pojemności 94 tys. ton. Jego wytrzymałość ma kilkukrotnie przekraczać realnie istniejące obciążenia. Zbiornik ma trzymetrowej grubości betonowe ściany, pokryte podwójną warstwą specjalnie wzmocnionej stali, wytrzymałej na korozję, uszkodzenia i zużycie. „Mokry" sposób przechowywania ropy wyklucza możliwość dostania się do zbiorników tenu i tym samym zapobiega powstaniu wybuchowego środowiska.

Platformę obsługują dwa specjalnie zamówione przez Gazprom tankowce - „Michaił Ulianow" i „Kirił Ławrow". Oba są specjalnie wzmocnione oraz mogą się poruszać tak rufą jak i burtą do przodu. Są też zaopatrzone w systemu bezpośredniego załadunku ropy z kesonu. System blokujący przepływ ropy miedzy zbiornikiem a tankowcem włącza się w ciągu maksymalnie 7 sekund od wykrycia ewentualnego wycieku.

Tankowce mogą pompować ropę z dwóch położonych po przeciwnych końcach platformy miejscach. Wybór któregoś z nich zależy od warunków pogodowych i stanu morza. Tankowce zostały wyposażone w systemy dynamicznego pozycjonowania. Utrzymują one statki na pozycji, by nie dopuścić do uderzenia w platformę w czasie zapełniania ropą.

Obok platformy prowadzone są też stałe dyżury dwóch specjalistycznych lodołamaczy, a w wiosce Warandiej - najbliżej położonej od morskiej konstrukcji (okręg nieniecki) zostało ulokowany kompleks awaryjny.

Gazprom zapewnia, że „szczególną uwagę przywiązuje do jak najszybszego zebrania ropy w razie ewentualnego wycieku". W tym celu są gotowe specjalne przegrody; specjalne systemy zbierania ropy spod lodu itd. W regionie wydobycia prowadzony jest monitoring stanu flory i fauny morskiej a także zarybianie okolicy.

Złoże Prirazłomne w Morzu Peczorskim znajduje się 60 km od brzegu. Jego zasoby są oceniane na prawie 71 mln ton. Rocznie Gazprom chce pompować do 6 mln ton.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego