Kilka tygodni temu firma Canadian International Oil zrzekła się łupkowych koncesji posiadanych w Polsce. Chodzi o koncesje o nazwach Ostrowiec Świętokrzyski i Skarżysko Kamienna, zlokalizowanych głównie na terenie woj. świętokrzyskiego. – Nieznane są powody zwolnienia przez przedsiębiorcę powyższych obszarów – informuje Grzegorz Zygan, główny specjalista w resorcie środowiska.
Dodaje, że obie koncesje były udzielone na dwa lata z podziałem prac na dwa roczne etapy. W pierwszym spółka została zobowiązana m.in. do wykonania analizy posiadanych danych geologicznych. Drugi etap polegał na wykonaniu nowych badań geofizycznych.
– Zgodnie z przekazanymi informacjami koncesjobiorca w terminie rozpoczął działalność koncesyjną i na bieżąco raportował stan prac na obszarze tych koncesji – twierdzi Zygan. Do czasu rezygnacji z poszukiwań w Polsce wykonał tylko część zadań przewidzianych w pierwszym etapie.
O CIO niewiele wiadomo. Na swojej stronie internetowej informuje jedynie, że jest firmą poszukiwawczą posiadającą koncesje w kanadyjskiej prowincji Alberta oraz Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej, Afryce Północnej i Australii.
Powodem wycofania się CIO z Polski mogło być pozyskanie stosunkowo mało atrakcyjnych koncesji. Znajdowały się one poza głównym obszarem skał łupkowych rozciągających się w Polsce od Pomorza po Lubelszczyznę.