Energetyka - presja na marże sprzedaży utrzyma się

PGE koryguje model sprzedaży w segmencie obrotu hurtowego i detalicznego. Celem jest poprawa marż.

Publikacja: 14.11.2014 02:32

Energetyka - presja na marże sprzedaży utrzyma się

Foto: Fotorzepa, Marek Obremski

Wdrażanie zoptymalizowanej polityki handlowej przez PGE zacznie się od stycznia.

To znaczący zwrot, bo dotąd największa grupa energetyczna w kraju bardziej niż na marże zwracała uwagę na zwiększanie wolumenu. Ale jak pokazują wyniki, taka strategia okazała się nieopłacalna.

Walka o zyski przeważyła

W III kwartale pogarszająca się marża na sprzedaży detalicznej do odbiorców końcowych negatywnie wpłynęła na skorygowany wynik EBITDA PGE (w segmencie obrotu był on ujemny na poziomie 53 mln zł), pomniejszając go o 80 mln zł.

Erozja marż w obrocie przełożyła się też na sprzedaż hurtową, choć tutaj marże były dodatnie.

– Nasza strategia w tym obszarze powinna się stać bardziej zbilansowana. Nie oznacza to jednak, że zamierzamy oddawać zdobyte wcześniej wolumeny – tłumaczył Marek Woszczyk, prezes PGE, komentując zmianę polityki. Ale nie chciał ujawniać szczegółów nowej polityki.

Tauron, w przeciwieństwie do PGE, spodziewa się dalszej presji na zyskowność biznesu sprzedaży. – W przyszłym roku marże mogą nadal spadać. Sukcesem będzie, jeśli zdołamy je utrzymać na tegorocznym poziomie – stwierdził Krzysztof Zawadzki, wiceprezes katowickiej grupy. Bo, jak zauważył, dołujący wyniki sprzedaży obowiązek związany ze wsparciem kogeneracji (żółte i czerwone certyfikaty) będzie obowiązywał także w przyszłym roku. Jednak Tauron zamierza kontynuować obecną strategię obrony marż.

Flawiusz Pawluk z UniCredit CAIB zauważa, że sprzedaż to najbardziej wrażliwy biznes energetyki, nadal więc będzie poddany walce konkurencyjnej. Komentując zmianę polityki handlowej przez PGE, przewiduje, że spółka skupi się na walce o klientów z najbardziej dochodowej dzisiaj grupy małych i średnich przedsiębiorstw (taryfa C – red.), ale – nie chcąc tracić wolumenu – elastycznie będzie podchodzić do kontraktów z największymi odbiorcami (taryfa A).

Analityk uważa też, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie przychyli się do ewentualnych wniosków o podwyżkę taryfy dla gospodarstw domowych (spółki mają złożyć wniosek do 17 listopada).  W tym obszarze konkurować o nowych odbiorców będą raczej mniejsze spółki, np. telekomy lub niezależni sprzedawcy.

Sam Woszczyk, pytany o wniosek PGE o korektę taryfy G w rozpoczynającym się niedługo procesie taryfikacji na przyszły rok, zaznaczył, że w tym zakresie odbiorcy nie powinni się spodziewać negatywnych niespodzianek ze strony spółki.

Pozostałe spółki energetyczne raczej złożą wniosek o podniesienie taryfy dla gospodarstw na przyszły rok, ale rynek nie spodziewa się, by prezes URE je uwzględnił.

Energetyka postawi na wytwarzanie

Dlatego też analitycy twierdzą, że w przyszłym roku PGE i Tauron bardziej się skupią na maksymalizowaniu wyników w wytwarzaniu. Pozytywnie na ten segment biznesu wpłyną rosnące ceny energii w hurcie.

Jak podał Tauron, średnia cena w kontraktach terminowych na 2015 r. jest bliska 171 zł za 1 MWh, a w kontraktach na 2016 r. to prawie 176 zł.

Obie spółki spodziewają się też stabilnych cen węgla w przyszłym roku. Jak podał Zawadzki, średnia cena zakupu węgla przez spółkę oscyluje wokół 10 zł za GJ.

– Jesteśmy związani umowami wieloletnimi, które zawierają formuły oparte m.in. na cenach ARA (Amsterdam–Rotterdam–Antwerpia – red.). Warunki są dla nas satysfakcjonujące i nie prowadzimy rozmów w sprawie renegocjowania umów – zaznaczył Marek Woszczyk.

Ale już Enea, która tak jak Energa większość węgla kupuje z Bogdanki, widzi potencjał do spadku cen surowca. Nawet do ok. 9 zł za GJ.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie