Nowa fabryka GE w Bielsku Białej

Koncern zbuduje pierwszą w Europie „inteligentną" fabrykę

Aktualizacja: 05.12.2014 10:38 Publikacja: 05.12.2014 03:33

Należąca do amerykańskiego koncernu General Electric spółka GE Industrial Solutions wmurowała w czwa

Należąca do amerykańskiego koncernu General Electric spółka GE Industrial Solutions wmurowała w czwartek kamień węgielny pod budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego i centrum współpracy z klientami w Bielsku-Białej.

Foto: Bloomberg

Należąca do amerykańskiego koncernu General Electric spółka GE Industrial Solutions wmurowała w czwartek kamień węgielny pod budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego i centrum współpracy z klientami w Bielsku-Białej. Nowy zakład o powierzchni 45 tys. mkw. powstanie nakładem 54 mln dolarów.

Zdecydowała efektywność pracy

– Kiedy 23 lata temu koncern GE wybrał Polskę na miejsce inwestycji, decydowały niskie koszty pracy. Dziś ten czynnik przestaje mieć znaczenie. Amerykanie patrzą przede wszystkim na efektywność, która w naszym kraju należy do jednych z najwyższych na świecie – podkreśla Beata Stelmach, prezes GE w Polsce i krajach bałtyckich.

Zakończenie inwestycji planowane jest na III kwartał przyszłego roku, a do końca 2015 r. zakład rozpocznie produkcję. Fabryka ma produkować komponenty dla przemysłu wydobywczego i przetwórczego, sektora odnawialnych źródeł energii oraz wykorzystywane przez firmy działające w branżach wrażliwych na zmiany w dostawach prądu, np. dla kolejnictwa.

54 mln dol. ma kosztować wybudowanie zakładu GE w Bielsku-Białej

Jak zapewnia Stuart Thompson, dyrektor generalny działu Power Equipment w GE Industrial Solutions, nie będzie to jedynie miejsce produkcji, ale także centrum rozwijania produktów na potrzeby globalnych klientów koncernu.

Dzięki regionalnemu centrum współpracy z klientem, które powstanie przy fabryce, przedstawiciele firm korzystających z produktów i usług GE Industrial Solutions będą mogli brać czynny udział m.in. w tworzeniu najnowszych wyrobów wykorzystywanych do dystrybucji energii elektrycznej oraz przekazywać inżynierom GE informację zwrotną w procesie tworzenia prototypów produktów.

Będą w nim wykorzystywane najnowsze zdobycze technologii, m.in. druk trójwymiarowy. – To będzie pierwsza taka fabryka w Europie – mówi Thompson o nowej inwestycji GE. Dodaje, że podobny obiekt oddano do użytku kilka tygodni temu w Stanach Zjednoczonych. Kolejne dwa planowane są w USA i Azji.

Docelowo bielski zakład da zatrudnienie 1,2 tys. pracowników. Dziś w 16 różnych budynkach znajdujących się na terenie Bielska-Białej pracuje 800 osób. Zostaną one przeniesione do jednej lokalizacji po zakończeniu inwestycji, co ma usprawnić także komunikację między nimi.

Inni też korzystają  z potencjału

Ale to nie pierwsza międzynarodowa firma, która w naszych pracownikach widzi duży potencjał.

We wrześniu tego roku RWE świętował pierwszą rocznicę utworzenia w Krakowie Centrum Usług Wspólnych świadczących usługi z zakresu rachunkowości, finansów i administracji zarządzania kadr dla spółek z energetycznej grupy, nie tylko z Polski.

Obecnie pracuje tam 150 osób, ale w planach jest zatrudnienie kolejnych 100 pracowników. Na początku przyszłego roku centrum przeniesie się do nowej siedziby, gdzie potencjalnie będzie mogło pracować nawet do 400 osób.

Należąca do amerykańskiego koncernu General Electric spółka GE Industrial Solutions wmurowała w czwartek kamień węgielny pod budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego i centrum współpracy z klientami w Bielsku-Białej. Nowy zakład o powierzchni 45 tys. mkw. powstanie nakładem 54 mln dolarów.

Zdecydowała efektywność pracy

Pozostało 89% artykułu
Energetyka
Niemiecka gospodarka na zakręcie. Firmy straszą zwolnieniami
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz