Aktualizacja: 09.02.2015 13:17 Publikacja: 09.02.2015 13:17
Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski JOsta Jakub Ostałowski
Aleksej Miller i ministra energetyki Turcji, Tane Yildiz ustalili w weekend kluczowe punkty trasy gazociągu oraz rozwiązania techniczne: w tym miejsce wyjścia gazociągu na ląd (region wioski Kayakoy), a także punkt odbioru gazu dla konsumentów tureckich (region Lule-Burgas) i punkt wyjścia na granicy Turcji i Grecji (w okolicach miejscowości Epsila). Część lądowa gazociągu będzie liczyć 180 km. W swoim komunikacie ze spotkania Gazprom podaje, że „w najbliższym czasie spodziewane jest odebranie pozwoleń na prace projektowe i badawcze morskiej części tureckiego gazociągu". Projekt gazociągu ma uwzględniać zwiększające się zapotrzebowanie na gaz ziemny w rejonie Stambułu. W związku z tym, ustalono, że wolumeny gazu dostarczane na turecko-grecką granicę będą wynosiły 47 mld m3 gazu (wcześniej była mowa o 30 mld m3). Wstępna data zakończenia pierwszej linii planowana jest na grudzień 2016. Turcja, to drugi po Niemczech, największy rynek Gazpromu. W 2014 r., Gazprom dostarczył 24.7 mld m3 gazu do Turcji. Obecnie, rosyjski gaz jest dostarczany do Turcji przez gazociąg Blue Stream i przez Gazociąg Transbałkański. Projekt Turecki Potok jest wysoce ryzykowny, bowiem wciąż nie wiadomo czy znajdą się chętni na gaz, który Rosjanie dostarczą do planowanego na granicy z Grecją hubu. Gazprom chce by odbiorcy sami zbudowali gazociągi do punktu odbioru. 1 grudnia 2014 r. , firma Gazprom i turecka firma Botas podpisały protokół ustaleń w sprawie budowy gazociągu z Rosji do Turcji, przez Morze Czarne. Przepustowość gazociągu będzie wynosiła 63 mld m3 gazu, z których 50 będzie dostarczane do nowego hubu gazowego na granicy Turcji i Grecji. Firma Gazprom-Russkaja będzie odpowiedzialna za budowę gazociągu.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Prezydent-elekt Donald Trump zapowiedział, że Chris Wright, przedsiębiorca przemysłu naftowego i gazowego, zagorzały obrońca wykorzystania paliw kopalnych, zostanie jego kandydatem na stanowisko szefa Departamentu Energii. Zasłynął z wypicia przed kamerami płynu do szczelinowania hydraulicznego.
Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce dynamicznie rozwija się na przestrzeni ostatnich lat, co jest wynikiem zarówno rosnącej świadomości ekologicznej, jak i licznych regulacji oraz zachęt finansowych, które wspierają inwestycje w zieloną energię.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Eksperci są zgodni: Polska ma szansę stać się liderem rynku zielonego wodoru. Mamy korzystne położenie geograficzne, powstaje infrastruktura, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program wsparcia dla kolejnych inwestycji. Ma szanse, ale na przeszkodzie stoją wewnętrzne regulacje – a w zasadzie ich brak, lub, jak w przypadku ustawy “wiatrakowej” – niesprzyjające przepisy. Czy zaprzepaścimy okazję na energetyczną niezależność?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Odnawialne źródła energii przyniosły dziesiątki tysięcy miejsc pracy, także w słabo rozwiniętych częściach Wielkiej Brytanii. To był potężny sygnał, że w transformacji energetycznej jest ogromna korzyść dla gospodarki i społeczeństwa - ocenia Sam Hall, szef brytyjskiego think tanku Conservative Environmental Network.
Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez grupę Enea. Pracownicy Urzędu przeprowadzili przeszukania w trzech spółkach z tej grupy kapitałowej.
Co najmniej 25 osób zginęło w północno-zachodniej Syrii w nalotach przeprowadzonych przez syryjskie i rosyjskie siły powietrzne - informują służby ratunkowe kontrolujących te tereny rebeliantów.
O 44 złote wzrosła w minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 4 a 10 sierpnia 2025 roku – informuje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.
Syryjscy rebelianci przejęli w sobotę kontrolę nad większością Aleppo, największego miasta w kraju, po czym zaatakowali pobliską prowincję. Jak informują media, ze strony wojsk rządowych napotkali na „niewielki, wręcz żaden opór”.
Po dwóch latach na rachunek za energię elektryczną wraca tzw. opłata OZE. Licząc, że średnie zużycie energii gospodarstwa domowego wynosi 2 MWh w skali roku, opłata powiększy wysokość naszego rachunku za prąd o 7 zł.
Do wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych - wbrew wcześniejszym planom - może jednak nie dojść. Do takiego wniosku można dojść po ostatniej wypowiedzi ministra aktywów państwowych (MAP) Jakuba Jaworowskiego. Argumentacja MAP spotkała się jednak z krytycznym zdaniem spółek energetycznych. Co w zamian? Rąbka tajemnicy uchyla w założeniach nowej strategii Grupa Enea.
Górnictwo przynosi ponownie miliardowe straty, a wydajność pracy niepokojąco spada, pogłębiając tylko problemy. Jedyną optymistyczną informacją wyłaniającą się z danych sektora za pierwsze trzy kwartały tego roku jest spadające zadłużenie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas