Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 09.02.2015 13:17 Publikacja: 09.02.2015 13:17
Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski JOsta Jakub Ostałowski
Aleksej Miller i ministra energetyki Turcji, Tane Yildiz ustalili w weekend kluczowe punkty trasy gazociągu oraz rozwiązania techniczne: w tym miejsce wyjścia gazociągu na ląd (region wioski Kayakoy), a także punkt odbioru gazu dla konsumentów tureckich (region Lule-Burgas) i punkt wyjścia na granicy Turcji i Grecji (w okolicach miejscowości Epsila). Część lądowa gazociągu będzie liczyć 180 km. W swoim komunikacie ze spotkania Gazprom podaje, że „w najbliższym czasie spodziewane jest odebranie pozwoleń na prace projektowe i badawcze morskiej części tureckiego gazociągu". Projekt gazociągu ma uwzględniać zwiększające się zapotrzebowanie na gaz ziemny w rejonie Stambułu. W związku z tym, ustalono, że wolumeny gazu dostarczane na turecko-grecką granicę będą wynosiły 47 mld m3 gazu (wcześniej była mowa o 30 mld m3). Wstępna data zakończenia pierwszej linii planowana jest na grudzień 2016. Turcja, to drugi po Niemczech, największy rynek Gazpromu. W 2014 r., Gazprom dostarczył 24.7 mld m3 gazu do Turcji. Obecnie, rosyjski gaz jest dostarczany do Turcji przez gazociąg Blue Stream i przez Gazociąg Transbałkański. Projekt Turecki Potok jest wysoce ryzykowny, bowiem wciąż nie wiadomo czy znajdą się chętni na gaz, który Rosjanie dostarczą do planowanego na granicy z Grecją hubu. Gazprom chce by odbiorcy sami zbudowali gazociągi do punktu odbioru. 1 grudnia 2014 r. , firma Gazprom i turecka firma Botas podpisały protokół ustaleń w sprawie budowy gazociągu z Rosji do Turcji, przez Morze Czarne. Przepustowość gazociągu będzie wynosiła 63 mld m3 gazu, z których 50 będzie dostarczane do nowego hubu gazowego na granicy Turcji i Grecji. Firma Gazprom-Russkaja będzie odpowiedzialna za budowę gazociągu.
– Spółki energetyczne muszą się podzielić odpowiedzialnością za ceny energii – powiedział podczas Konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Prezydent-elekt Donald Trump zapowiedział, że Chris Wright, przedsiębiorca przemysłu naftowego i gazowego, zagorzały obrońca wykorzystania paliw kopalnych, zostanie jego kandydatem na stanowisko szefa Departamentu Energii. Zasłynął z wypicia przed kamerami płynu do szczelinowania hydraulicznego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce dynamicznie rozwija się na przestrzeni ostatnich lat, co jest wynikiem zarówno rosnącej świadomości ekologicznej, jak i licznych regulacji oraz zachęt finansowych, które wspierają inwestycje w zieloną energię.
Norwegowie chcą ograniczyć przesył energii z resztą Europy. Powodem są zbyt wysokie ceny energii w Europie, co przekłada się także na wysokie ceny także w Norwegii. Tak drogo nie było tam od 15 lat.
Prosumenci dostaną więcej czasu na złożenie wniosków o dotacje z programu "Mój Prąd 6.0" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kluczowe dla zapewnienia mocy do produkcji energii elektrycznej bloki gazowe już pod koniec lat 20. nie wygrały aukcji rynku mocy na 2029 r. i na bazie tego systemu wsparcia nie powstaną. Będą mogły uczestniczyć w kolejnych przyszłorocznych aukcjach. Wygrały inne konkurencyjne cenowo technologie. Znamy póki co wstępne wyniki tejże aukcji.
Polskie Elektrownie Jądrowe dopinają finansowanie dłużne dla pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie. Poza Amerykanami i Kanadyjczykami, także Francuzi pożyczą pieniądze na budowę elektrowni jądrowej.
Austriacki koncern energetyczny OMV w trybie natychmiastowym rozwiązał długoterminowy kontrakt z Gazpromem. Powodem ma być łamanie umowy przez stronę rosyjską.
Następne postępowanie w sprawie wyboru partnera dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce musi mieć charakter konkurencyjny – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.
Bułgarskie władze oświadczyły, że zaprzestaną tranzytu rosyjskiego gazu rurociągiem Turecki Potok, bo Gazprom nie płaci za usługę. To efekt amerykańskich sankcji na Gazprombank. Rosjanie nie wiedzą jak teraz płacić za tranzyt.
- Marzec 2025 r. powinien pozostać w mocy jako moment dyskusji o obniżkach stóp procentowych – mówi „Rzeczpospolitej” Ludwik Kotecki. To kolejny członek RPP, który ma inne stanowisko niż przedstawione przez prezesa Glapińskiego w zeszłym tygodniu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas