Lepsze prognozy dla producentów ropy

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) spodziewa się w tym roku większego popytu na ropę, aniżeli prognozowała wcześniej.

Publikacja: 19.01.2017 11:06

Lepsze prognozy dla producentów ropy

Foto: Bloomberg

Agencja podniosła o 0,2 mln baryłek dziennie popyt świata na ropę w tym roku. Wyniesie on w sumie 97,8 mln baryłek dziennie (bd). W minionym roku świat dziennie zużywał, według wstępnych szacunków, 96,5 mln baryłek.

IEA zmieniła też oczekiwania wobec OPEC i Rosji. Pomimo porozumienia o zamrożeniu wydobycia i rzeczywistym jego spadku na początku roku, agencja spodziewa się wzrostów w skali roku. W Rosji będzie to wzrost o 30 tys. baryłek dziennie do 11,37 mln baryłek dziennie.

Natomiast kartel jedenastu eksporterów OPEC, na który przypada jedna trzecia światowego wydobycia, zobowiązał się zmniejszyć swoje o 1,2 mln bd czyli ok. 4 proc. wydobycia kartelu. Agencja spodziewa się wzrostu wydobycia poza OPEC o 380 tys. bd, w wyniku sytuacji na rynku amerykańskim. Tam wydobycie ma się zwiększyć o 170 tys. bd.

- Nie ma wątpliwości, że po roku w którym ropa kosztowała 30-40 dolarów baryłka, amerykańska branża wydobywająca ropę z pokładów łupkowych stała się bardziej stabilna i efektywna - ocenia IEA.

Do tego dojdzie uruchomienie, dawno zapowiedzianych, projektów wydobywczych w Brazylii i Kanadzie, co zwiększy pompowanie na tych rynkach o w sumie 415 tys bd.

Wydobycie OPEC w grudniu zmniejszyło się o 320 tys bd. ( według samego OPEC o 220 tys. bd), na co wpływ miała spowolnienie pomp w Arabii Saudyjskiej i problemy w Nigerii.

- Jeżeli OPEC i karej spoza kartelu będą przestrzegać porozumienia o zamrożeniu wydobycia, to zapasy ropy na świecie zaczną się zmniejszać już w pierwszej połowie roku - pisze IEA.

Na razie w OPEC nie ma dyscypliny. Porozumieniu zagraża gwałtownie rosnące wydobycie w Libii i Nigerii.

Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach
Energetyka
Prąd nad Bałtykiem podrożał po synchronizacji z Unią. Powodów jest kilka
Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń