Celem utrzymanie pozycji wicelidera

Enea

W procesie transformacji energetyki Enea chce utrzymać pozycję wicelidera rynku wytwarzania. Zdobyła ją po po przejęciu Połańca.

– Przy modernizacji bloków 200 MW chcemy wykorzystać część istniejącej infrastruktury, także przy rozważaniu zmiany paliwa z węgla np. na RDF (paliwo alternatywne m.in. odpady – red.) – mówi Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Taki scenariusz spółka analizuje w Połańcu dla jednego z bloków przeznaczonych do wyłączenia. Wskazuje jednak, że w takich miejscach jak Połaniec czy Kozienice warto też rozważyć jednostkę regulacyjną na gaz. – Taki blok byłby dostosowany do potrzeb PSE, które już kilkakrotnie sygnalizowały możliwość uruchamiania przetargów na moce szczytowe – tłumaczy Kowalik. Enea jest przy tym otwarta na udział w inicjatywach energetyki rozproszonej, np. w ramach klastrów, ale też realizację dużych projektów w Ostrołęce i w pobliżu lubelskiej Bogdanki. Elektrownia na zgazowanie węgla koło tej kopalni miałaby stanąć w latach 2020–2023. W podobnym czasie do systemu ma trafić Ostrołęka C, o ile wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem.

W przypadku obu inwestycji spółka liczy na wsparcie w ramach tzw. rynku mocy. – W obu przypadkach emisyjność przekracza wyznaczony limit (550 kg CO2 na MWh – red.). Ale jestem przekonany, że jeśli pokażemy ścieżkę dojścia do tego poziomu, to KE zaakceptuje ten mechanizm – dodaje Kowalik.

Wywiad z Mirosławem Kowalikiem w dzisiejszym „Parkiecie”

Mogą Ci się również spodobać

Kto kopie pod Gazpromem?

Rosyjscy tzw. niezależni producenci gazu, znaleźli sojusznika w walce o dopuszczenie do eksportowych gazociągów ...

„Przyjaźń” będzie czysta dopiero na początku czerwca

Odsuwa się w czasie przywrócenie transportu jakościowej ropy rurociągiem „Przyjaźń”.  Dla chętnych na zanieczyszczony surowiec, ...

PGNiG przez 15 lat ma wydobywać w Norwegii co najmniej 0,5 mld m sześc. gazu rocznie

PGNiG przez najbliższych 15 lat będzie wydobywać w Norwegii co najmniej 0,5 mld m ...

Załoga PKN Orlen otrzyma podwyżki

Miesięczne pensje pracowników płockiego koncernu wzrosną od 180 zł do 330 zł brutto. Zatrudnieni ...

Ceny ropy na huśtawce

Na rynku będzie mniej ropy – mówi Fatih Birol, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii. ...

Najwięcej farm wiatrowych jest w Chinach

Najwięcej instalacji wiatrowych na świecie jest w Chinach; w 2014 r. działało tam 31 ...