Skarb się wystraszył

Bloomberg

Nieoczekiwanie walne zgromadzenie Polskiej Grupy Energetycznej głosowało nad podniesieniem kapitału nie o 5,6 mld zł, lecz o 467,4 mln zł.

Wartość nominalną akcji, bo w taki sposób miało się odbyć podniesienie kapitału, zwiększono tylko o 25 gr, do 10,25 zł, wobec wcześniej proponowanych 3 zł. Stało się tak na wniosek Skarbu Państwa (wcześniejsza propozycja też pochodziła od niego). Większościowy akcjonariusz nie tłumaczył powodu zmian. Modyfikacja oznacza niższy podatek, który spółka zapłaci za operację: nie 1,06 mld zł, tylko ok. 89 mln zł.

W reakcji kurs akcji PGE na giełdzie rósł o nawet 5,5 proc.

– To pozytywna informacja, a raczej brak jednoznacznie negatywnej. Nie tylko nie wyczyszczono kapitału zakładowego, ale też pozostawiono potencjał do dywidendy z PGE – mówi Paweł Puchalski, z DM BZ WBK. Jego zdaniem z ulgą mogą też odetchnąć mniejszościowi akcjonariusze m.in. Energi i PGNiG, gdzie potencjalnie mógł być przeprowadzony ten sam zabieg. – Jeśli PGE podtrzyma politykę dywidendową, to jest duża szansa, że stanie się tak samo w Enerdze – dodaje Puchalski. W jego ocenie skarb mógł się obawiać potencjalnych pozwów sądowych.

Mogą Ci się również spodobać

Minister energii liczy na gaz z węgla

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ma nadzieję, że Enea zrealizuje pilotażowy projekt budowy elektrowni opalanej ...

PGNiG w nowej roli

Koncern jako operator rozpoczął wykonywanie pierwszego odwiertu w Norwegii. Prace z nim związane potrwają ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Dostawcy ropy walczą o Polskę

Odbywa się demokratyzacja dostępu do ropy na całym świecie i Polska także na tym ...

Tanio zatankować? Tylko w Polsce

W ciągu kilku najbliższych tygodni ceny benzyny i diesla mogą spaść nawet poniżej 4 ...

Wciąż niepewna litewska atomówka

Wilno czeka na ostateczne decyzje Estonii i Łotwy dotyczące udziału w budowie wspólnej elektrowni ...

Jak zmieniać polską energetykę

Kolejne unijne pakiety klimatyczno-energetyczne wyznaczają cele redukcji emisji CO2 i zanieczyszczeń, poprawy efektywności energetycznej ...