Energa przygotowuje się do budowy Ostrołęki

materiały prasowe

Energa prowadzi prace, których celem jest osiągnięcie gotowości przetargowej, a następnie wyłonienie generalnego wykonawcy nowej elektrowni w Ostrołęce.

Równolegle grupa podejmuje również działania związane z pozyskaniem inwestora strategicznego lub współinwestora, którego zaangażowanie jest konieczne ze względu na skalę inwestycji oraz rekomendowaną strukturę finansowania projektu.

Z wcześniejszych informacji gdańskiej grupy wynika, że udział Energi w projekcie budowy bloku węglowego na 1 tys. MW ma wynieść nie więcej niż 50 proc.

Spółka jest obecnie na etapie aktualizacji kierunków rozwoju. Zamierza bardziej skupić się na segmencie wytwarzania energii, stąd decyzja o budowie Ostrołęki C. Do tej pory koncern skupiał się głównie na inwestycjach w segmencie dystrybucji. Na sieć w II kwartale 2016 roku grupa wydała 312 mln zł z 405 mln zł całego budżetu. Przyłączono w tym okresie 9,5 tys. nowych klientów, wybudowano i zmodernizowano 1.093 km linii wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia i przyłączono do sieci 36 MW nowych źródeł OZE.

– Ciągle obowiązuje formuła gotowości przetargowej. Trwają prace dotyczące modelu finansowego i wyboru technologii. Gdyby wszystko poszło jak byśmy chcieli, to biorąc pod uwagę trwający zapewne półtora roku przetarg na wybór głównego wykonawcy, realizacja byłaby rozpoczęta w 2018 r. a zakończona w 2023 r. – powiedział Kaśków pytany o harmonogram budowy Ostrołęki C. 

Mogą Ci się również spodobać

Klimatyczny brainstorming. Nie tylko na transparentach.

Młodzież bierze klimat w swoje ręce. Nie tylko trzymając transparenty – te już nie ...

PGNiG i Orlen razem poszukają gazu w Polsce

PGNiG oraz spółka wydobywcza z Grupy Kapitałowej ORLEN, ORLEN Upstream, podpisały list intencyjny o ...

Gazprom i Naftogaz siadają do stołu

Szefowie koncernów negocjują dostawy gazu na 2016 rok. Gazprom jest gotowy dać zniżkę, ale ...

Mniej restrykcji dla wiatraków

Niespełna tydzień mija od wejścia w życie ustawy wiatrakowej, a już mówi się o ...

Miliony funtów za bezczynność wiatraków

National Grid, spółka zajmująca się w Wielkiej Brytanii dystrybucją energii elektrycznej, zapłaciła 5.5 mln ...

Budujmy swoje rury

W Unii Europejskiej trwa batalia o rozbudowę rurociągu Nord Stream. Rosjanie nie chcą, aby ...