Energa przygotowuje się do budowy Ostrołęki

materiały prasowe

Energa prowadzi prace, których celem jest osiągnięcie gotowości przetargowej, a następnie wyłonienie generalnego wykonawcy nowej elektrowni w Ostrołęce.

Równolegle grupa podejmuje również działania związane z pozyskaniem inwestora strategicznego lub współinwestora, którego zaangażowanie jest konieczne ze względu na skalę inwestycji oraz rekomendowaną strukturę finansowania projektu.

Z wcześniejszych informacji gdańskiej grupy wynika, że udział Energi w projekcie budowy bloku węglowego na 1 tys. MW ma wynieść nie więcej niż 50 proc.

Spółka jest obecnie na etapie aktualizacji kierunków rozwoju. Zamierza bardziej skupić się na segmencie wytwarzania energii, stąd decyzja o budowie Ostrołęki C. Do tej pory koncern skupiał się głównie na inwestycjach w segmencie dystrybucji. Na sieć w II kwartale 2016 roku grupa wydała 312 mln zł z 405 mln zł całego budżetu. Przyłączono w tym okresie 9,5 tys. nowych klientów, wybudowano i zmodernizowano 1.093 km linii wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia i przyłączono do sieci 36 MW nowych źródeł OZE.

– Ciągle obowiązuje formuła gotowości przetargowej. Trwają prace dotyczące modelu finansowego i wyboru technologii. Gdyby wszystko poszło jak byśmy chcieli, to biorąc pod uwagę trwający zapewne półtora roku przetarg na wybór głównego wykonawcy, realizacja byłaby rozpoczęta w 2018 r. a zakończona w 2023 r. – powiedział Kaśków pytany o harmonogram budowy Ostrołęki C. 

Mogą Ci się również spodobać

Ropy na rynku będzie coraz więcej

Popyt na ropę naftową w przyszłym roku będzie się zwiększał szybciej niż prognozowano – ...

Nowa ropa z Rosji

Rosja wprowadzi na eksport nową marka ciężkiej ropy. Celem jest podniesienie jakości rosyjskiej ropy ...

Mocno topnieją dochody Gazpromu z eksportu

W pierwszym półroczu rosyjski gigant gazowy zarobił na eksporcie o 21 proc. mniej aniżeli ...

Katastrofa w Norylsku: Normy trucizn przekroczone 200 razy

Po wylaniu do rzeki pod Norylskiem na Syberii 21 tysięcy litrów oleju napędowego, norma ...

RWE tworzy nową spółkę od ekoprądu

Innogy – tak będzie nazywać się nowa córka-spółka niemieckiego koncernu RWE. Spółka będzie zajmować ...

PAK:kilkutygodniowy prezes

Janusz Kaliszyk zrezygnował z funkcji prezesa ZE PAK. Stało się zaledwie kilka tygodni po ...