Jak dużo kosztuje nas niedostarczona energia

Nawet 37,6 mld zł może sięgnąć do 2030 roku łączny koszt niedostarczonej energii w ramach obecnie funkcjonującego rynku.

Na tyle eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, zrzeszającego największe spółki sektora, wycenili społeczno-gospodarcze konsekwencje awarii systemowych, tzw. blackoutów. Ich przedsmak mieliśmy rok temu, kiedy fala upałów i niedobory wód w rzekach do chłodzenia bloków energetycznych skutkowały koniecznością administracyjnego wprowadzenia ograniczeń poboru.

Remedium na takie sytuacje ma stanowić inwestowanie w nowe moce i modernizację już funkcjonujących bloków. Brak takiego rozwiązania w zderzeniu ze wsparciem dla odnawialnych źródeł doprowadzi do okresowych deficytów mocy. Problemy z bilansowaniem mogą wystąpić już od 2020 r., a do 2025 r. przy braku impulsów inwestycyjnych w Polsce zostanie wycofanych ok. 10 GW mocy wytwórczych.

– Zaniechanie wprowadzenia rynku mocy (gdzie płatność jest nie tylko za sprzedaż energii, ale także za gotowość do jej produkcji w każdej chwili) kosztuje konsumentów średniorocznie ponad 10 mld zł – wskazywał Grzegorz Wiliński, zastępca dyrektora departamentu strategii PGE.

Te wyliczenia, przedstawione w raporcie PKEE „Rynek mocy, czyli jak uniknąć blackoutu” określił jako konserwatywne. Jednocześnie zauważył, że wzrost tzw. dobrobytu społecznego dzięki utrzymaniu mocy wytwórczych i redukcji zapotrzebowania na moc kosztuje nas rocznie 3,2 mld zł. Wiliński sygnalizował, że po wprowadzeniu rynku mocy obecne mechanizmy rezerwy operacyjnej oraz statecznej zostaną zlikwidowane.

Mogą Ci się również spodobać

Uranu światu nie zabraknie

Najnowszy raport OECD rozwiewa obawy o brak uranu na potrzeby energetyki jądrowej. Starczy go ...

Chińczycy wchodzą we francuski atom?

Francuski koncern Areva potrzebuje kapitału. Jednym z zainteresowanych w inwestycje we francuski atom jest ...

Tania ropa bije w firmy energetyczne

Spadające ceny ropy naftowej odbijają się na kondycji koncernów petrochemicznych. Efekt? Coraz więcej spółek ...

Czarna strona mocy ma swoją cenę

Od kilkunastu lat było wiadomo, że wszyscy Polacy kiedyś zapłacą za zbyt skarbonizowaną energetykę. ...

Wenezuelskie pompy stają

Państwowy koncern naftowy Wenezueli w czerwcu nie wywiąże się z kontraktów na dostawy ropy ...

Oto cena czystego powietrza

Inwestycje w zieloną energetykę i kontrolę emisji muszą wynieść co najmniej 4,8 bln dol., ...