Jak dużo kosztuje nas niedostarczona energia

Nawet 37,6 mld zł może sięgnąć do 2030 roku łączny koszt niedostarczonej energii w ramach obecnie funkcjonującego rynku.

Na tyle eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, zrzeszającego największe spółki sektora, wycenili społeczno-gospodarcze konsekwencje awarii systemowych, tzw. blackoutów. Ich przedsmak mieliśmy rok temu, kiedy fala upałów i niedobory wód w rzekach do chłodzenia bloków energetycznych skutkowały koniecznością administracyjnego wprowadzenia ograniczeń poboru.

Remedium na takie sytuacje ma stanowić inwestowanie w nowe moce i modernizację już funkcjonujących bloków. Brak takiego rozwiązania w zderzeniu ze wsparciem dla odnawialnych źródeł doprowadzi do okresowych deficytów mocy. Problemy z bilansowaniem mogą wystąpić już od 2020 r., a do 2025 r. przy braku impulsów inwestycyjnych w Polsce zostanie wycofanych ok. 10 GW mocy wytwórczych.

– Zaniechanie wprowadzenia rynku mocy (gdzie płatność jest nie tylko za sprzedaż energii, ale także za gotowość do jej produkcji w każdej chwili) kosztuje konsumentów średniorocznie ponad 10 mld zł – wskazywał Grzegorz Wiliński, zastępca dyrektora departamentu strategii PGE.

Te wyliczenia, przedstawione w raporcie PKEE „Rynek mocy, czyli jak uniknąć blackoutu” określił jako konserwatywne. Jednocześnie zauważył, że wzrost tzw. dobrobytu społecznego dzięki utrzymaniu mocy wytwórczych i redukcji zapotrzebowania na moc kosztuje nas rocznie 3,2 mld zł. Wiliński sygnalizował, że po wprowadzeniu rynku mocy obecne mechanizmy rezerwy operacyjnej oraz statecznej zostaną zlikwidowane.

Mogą Ci się również spodobać

Resort przedsiębiorczości chce pomóc wielkim fabrykom

Firmy energochłonne dotknięte rosnącymi kosztami energii i emisji CO2 czekają na obiecane im przez ...

Saudyjczycy i Rosjanie znów mieszają w ropie

Dwóch największych producentów ropy naftowej — Rosja i Arabia Saudyjska jest zaniepokojonych uporczywym utrzymywaniem ...

Ta katastrofa nie powtórzy się w Polsce

W 13 sekund moc reaktora w Czarnobylu wzrosła 100 razy. To efekt ludzkiej buty, ...

Spada import gazu na Ukrainę

Kolejny rok Ukraina udowadnia, że może importować mniej gazu i że nie musi to ...

Koksownia gaśnie, miała pecha

Przeżyła dwie wojny, pokonał ją smog. We wrześniu staną maszyny, wygaśnie bateria koksownicza i ...

Bliżej budowy Baltic Pipe

Zapadła pozytywna decyzja inwestycyjna w sprawie budowy gazociągu z Danii do Polski. Projekt ma ...