Orlen ma umowę z Elektrobudową

Bloomberg

W Płocku powstanie instalacji metatezy. Strony podpisały właśnie umowę o wartości około 250 mln zł na projektowanie, dostawy oraz budowę nowych instalacji.

PKN Orlen i Elektrobudowa podpisały umowę na projektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji metatezy w Płocku. Szacunkowa wartość kontraktu to około 250 mln zł netto. Budżet całego projektu wyniesie około 400 mln zł.

Instalacja metatezy powstanie na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku i będzie wytwarzała propylen o jakości polimerowej. Obecny nominalny wolumen produkcji w tym zakresie wynosi 450 tys. ton. Inwestycja podniesie moce wytwórcze do poziomu 550 tys. ton rocznie. Zakończenie budowy oraz uruchomienie instalacji planowane jest w drugiej połowie 2018 r.

Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą oznacza start jednego z kluczowych projektów rozwojowych w obszarze petrochemii grupy PKN Orlen. Jego głównym założeniem jest wzmocnienie efektywności segmentu downstream poprzez pełne wykorzystanie dostępnych mocy produkcyjnych wytwórni olefin.

Instalacja metatezy powstanie na bazie licencji zakupionej przez koncern od firmy Lummus Technology z grupy CB&I, specjalizującej się w szeroko rozumianej infrastrukturze energetycznej. Umowa z wykonawcą obejmuje także usługi doradztwa technicznego i inżynieryjnego.

W założeniach do ciągle obowiązującej strategii określonej do 2017 r., grupa przewidywała wydatki na realizację najważniejszych projektów inwestycyjnych w obszarze petrochemii na poziomie 1,6 mld zł. Z danych za pierwsze półrocze wynika, że koncern zainwestował w segmencie petrochemicznym 440 mln zł. Cały budżet inwestycyjny wyniósł w tym czasie 1,8 mld zł. Obecnie największa inwestycją petrochemiczną jest budowa instalacji polietylenu w czeskiej rafinerii w Litvinovie. Według analityków PKN Orlen nadal powinien inwestować w petrochemię, gdyż w tym segmencie może uzyskiwać stosunkowo wysokie marże.

Mogą Ci się również spodobać

Antysmogowe przepisy w ogniu krytyki

Normy jakości dla węgla nie zwalczą smogu, przysporzą natomiast problemów sprzedawcom czarnego paliwa, którzy ...

Wszystkie długi Gazpromu

Rosyjski koncern ma do spłacenia w najbliższych pięciu latach 56,7 mld dol. długów. W ...

Premier Morawiecki: będziemy walczyć ze smogiem, to nasz priorytet

Walka o czyste powietrze jest priorytetem rządu – zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz ...

PGE sfinalizowała megafuzję na rynku ciepłowniczym

Przejęcie aktywów energetycznych od francuskiego koncernu EDF kosztowało 4,27 mld zł. Polska Grupa Energetyczna ...

Rząd uatrakcyjni nocną taryfę na prąd

Ministerstwo Energii nie wyklucza od przyszłego roku korekty w formule tzw. taryfy antysmogowej. Obiecuje ...

PGE chce zmian w umowie z Orange. Orange podniesie ceny prądu firmom

Orange Polska podnosi ceny prądu części klientom biznesowym – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Tłumaczy, że ...