Dodatkowe negawaty z PGG dla Energi

Bloomberg

Zależna od Energi spółka Enspirion podpisała z Polską Grupą Górniczą umowę o świadczenie usługi redukcji poboru mocy na żądanie (tzw. DSR).

Chodzi o wolumen ok. 30 MW z kopalni górniczej spółki, której udziałowcem mniejszościowym jest Energa. W przypadku problemów z bilansowaniem krajowego systemu PGG będzie ograniczało swoje zapotrzebowanie.

W ten sposób gdańska grupa tworzy potencjał tzw. negawatów, czyli niewykorzystanych megawatów. – Wykorzystanie negawatów ma dla systemu elektroenergetycznego działanie porównywalne do interwencyjnego uruchomienia elektrowni – tłumaczy Grzegorz Ksepko, wiceprezes ds. korporacyjnych gdańskiej grupy. – W Polsce, przy ostrożnych założeniach, potencjał negawatów spokojnie dorównuje mocy nowego bloku w Ostrołęce (1 tys. MW – red.) – dodaje Ksepko.

Negawaty są dostarczane do krajowego systemu przesyłowego w ramach usługi interwencyjnej redukcji mocy lub wykorzystywane w aukcjach mocy, prowadzonych wśród klientów Energi Obrót. Spółka podpisała umowy w zakresie ich dostarczania z ponad 70 odbiorcami. Obecnie dysponuje łącznym potencjałem około 600 NW. Umowy z kilkoma największymi odbiorcami – cementowniami oraz firmami z branży hutniczej i papierniczej – obejmują 332 NW. Odbiorcy otrzymują wynagrodzenie za faktycznie dokonane zmniejszenie zużycia.

Energa zobowiązała się zarządzać popytem tak, by zmniejszać pobór mocy w systemie, na każde żądanie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Umowy zawarte z PSE obligują Energę do wycofania 140 MW na cztery godziny, ale przy większej gotowości jej klientów, możliwe jest zwiększenie redukcji do niemal 500 NW oraz wydłużenie jej czasu do 8 godzin.

Mogą Ci się również spodobać

Wkrótce pozytywna dla Rosji decyzja KE ws. gazociągu OPAL

Komisja Europejska jeszcze w tym tygodniu ma podjąć decyzję w sprawie większego wykorzystania przez ...

Polski apetyt na prąd z Ukrainy

W tym roku Polska kupiła na Ukrainie prądu za 4,8 mln zł. Więcej importowali ...

Europie może zabraknąć gazu z Rosji?

Kraje Europy Zachodniej i Środkowej kupują tyle rosyjskiego gazu, jakby to była zima. Surowca ...

Rosja buduje flotę tankowców na gaz

W stoczni na Dalekim Wschodzie ruszyła budowa floty rosyjskich statków do przewozu ropy. Będą ...

Jest propozycja dywidendy z Energi: 19 groszy na akcję

Zarząd Energi zarekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 0,19 zł za akcję, czyli ...