Cena repolonizacji energetyki wciąż nieznana

Post Image
Post Image

Zamknięcie transakcji zakupu aktywów EDF przez konsorcjum polskich firm może się przeciągnąć poza pierwszy kwartał.

Obecnie trwa badanie kondycji spółek należących do francuskiego koncernu, który chce u nas sprzedać elektrownię Rybnik oraz kilka elektrociepłowni. – Celem konsorcjum (składa się z PGE, PGNiG Termiki, Energi oraz Enei – red.) jest zamknięcie due diligence i podpisanie umowy kupna do końca marca. Jednak ten moment może się przesunąć, bo przedmiotem transakcji jest wiele aktywów, z których każde trzeba sprawdzić – zaznacza nasze źródło zbliżone do jednej z polskich firm.

Podczas badania konsorcjum prześwietla nie tylko stan zadłużenia ciążącego na sprzedawanych zakładach, ale także wielkość potrzebnych nakładów inwestycyjnych w przyszłości.

– EDF nie inwestował w ogóle w dostosowanie tych jednostek do wymogów wynikających z konkluzji BAT, czyli pozwalających na ich dalszą pracę po 2020 roku – wskazuje nasz rozmówca. Sugeruje, że oba czynniki, tj. wielkość długu oraz budżet inwestycyjny, mogą pomniejszyć ostateczną kwotę zakupu. Dziś według doniesień rynkowych mowa jest o ok. 1 mld zł za wszystkie aktywa EDF w Polsce.

Jeden z ekspertów rynku energetycznego szacuje, że na modernizacje dostosowujące sprzedawane bloki do zaostrzonych wymogów środowiskowych potrzeba kilkuset milionów złotych.

Ze źródeł zbliżonych do transakcji słychać nawet, że między polskim konsorcjum a Francuzami może dojść do ostrych negocjacji cenowych. – Transakcja na pewno się przeciągnie. Może się nawet okazać, że zaproponowane przez polską stronę warunki będą trudne do zaakceptowania przez EDF i nie dojdzie do dobicia targu – zauważa jeden z ekspertów.

Z pomocą mogą przyjść Australijczycy z funduszu IFM. Jak pisał ostatnio „Puls Biznesu”, dodatkowy partner w konsorcjum został już wstępnie zaakceptowany przez ministra energii, o ile będzie posiadał mniejszościowy pakiet udziałów.

Przedstawiciele funduszu odmówili odpowiedzi na nasze pytania, jaką wartość widzą w konstrukcji, w której nie będą mieli wiele do powiedzenia. Nie wiadomo też, czy przyszli większościowi udziałowcy zdecydują się na wypłacanie dywidendy. Ze słów ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego wynika, że spółki polskie po przejęciu elektrowni i elektrociepłowni EDF nie będą ich między sobą dzielić. Taki scenariusz potwierdzają nasi rozmówcy w polskich firmach zainteresowanych kupnem. Analitycy uważają jednak, że wspólne zarządzanie aktywami nie będzie optymalnym rozwiązaniem.

Wejście Australijczyków do polskiego konsorcjum przed zamknięciem transakcji jest dziś mało prawdopodobne. Francuzom zależy bowiem na jak najszybszym zbyciu polskich aktywów. A dopuszczenie kolejnego zainteresowanego wiązałoby się z wydłużeniem procesu. – Rzeczywiście, to sam IFM zabiega o udział w konsorcjum. Jeśli podtrzyma taką wolę, to polscy udziałowcy rozważą możliwość wpuszczenia funduszu na mniejszościowy udział w spółce – dodaje źródło zbliżone do transakcji.

Przypomnijmy, że jest to już druga transakcja związana z repolonizacją aktywów energetycznych. W grudniu doszło do podpisania umowy sprzedaży Elektrowni Połaniec od francuskiego Engie. Jej nowym właścicielem zostanie Enea, która zapłaciła niewiele ponad 1 mld zł. Spółka właśnie spełniła ostatni z czterech warunków zawieszających umowy warunkowej zakupu aktywów Engie. Niebawem nastąpi finalizacja transakcji.

Mogą Ci się również spodobać

Stępień: Terminal LNG ożywił rynek

Do 2022 roku planujemy zbudować 2000 km nowych gazociągów. Na te inwestycje Gaz-System ma ...

Rosyjski zarząd EuRoPol Gazu

Od kilku tygodni kierownictwo firmy składa się z dwóch osób reprezentujących Gazprom. Nie wiadomo, ...

Irański cud nad ropą

Padają kolejne granice irańskiego wydobycia ropy. Wynosi ono już ponad 4 mln baryłek dziennie. ...

South Stream reaktywacja!

Rosja i Bułgaria chcą reaktywować przerwany projekt gazociągu South Stream. Teraz ma być zgodny ...

Ukraina: tranzyt gazu jest tańszy

Operator gazowy w Kijowie zapewnia, że przesył surowca przez Ukrainę jest bardziej opłacalny i ...

Trybunał UE pokazał Polsce czerwoną kartkę za smog

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska narusza unijne prawo dotyczące jakości powietrza. Rząd za ...