Litwa ogłosi bojkot prądu z Białorusi

Fotorzepa, Michał Walczak

Wszystkie partie na Litwie zawarły porozumienie, w którym zobowiązały się do nie dopuścić do kupowania prądu z białoruskiej elektrowni atomowej.

Chodzi o budowaną 3 km od litewskiej granicy i 50 km od Wilna, nad brzegiem rzeki Wilejki (przepływa przez Wilno) elektrowni w Ostrowcu. Wykonawcą inwestycji jest rosyjski Rosatom, a część finansowania wziął na siebie rosyjski rząd. Litwa od początku podnosi, że budowa nie odpowiada międzynarodowym standardom bezpieczeństwa i zagraża stolicy kraju.

– Białoruś buduje elektrownię w Ostrowcu najmniejszym kosztem. Łukaszenko zapowiedział, że będzie najtańsza na świecie. A to z kolei oznacza nieuczciwe oszczędności kosztem bezpieczeństwa. Zwróciłem się do naszych prawników o analizę zasadności pozwania Białorusi o dumping. Budowa jest prowadzona poniżej kosztów, nieuczciwie – mówił w sierpniu 2016 r Rokas Maculis, ówczesny minister energetyki Litwy w publicznym radiu.

Litwa wiele razy donosiła o małych i większych incydentach mających miejsce podczas budowy w Ostrowcu. Ostatni – z początku sierpnia 2016 r, kiedy to podczas transportu został upuszczony na ziemię korpus reaktora jądrowego, wywołał pierwszą reakcję rosyjskiego wykonawcy. Rosatom zobowiązał się do wymiany korpusu.

Litwini określili trzy strefy zagrożenia w wypadku awarii białoruskiej elektrowni. Pierwsza ma promień 100 km i w niej znajduje się Wilno. Druga o promieniu 300 km obejmuje teren Łotwy z Rygą oraz północną Polskę. Wreszcie strefa 1000-kilometrowa sięga po Niemcy oraz Szwecję i inne kraje skandynawskie.

Pierwszy reaktor o mocy 1150 MW ma ruszyć w Ostrowcu w 2018 r, a drugi w dwa lata później. Białoruś nie potrzebuje tego prądu. Chce go eksportować sąsiadom – przede wszystkim Litwie i Polsce.

Mogą Ci się również spodobać

Wyścig z Nord Stream 2

Nie ustaje presja na wstrzymanie budowy nowego gazociągu Gazpromu. Ale w UE większości dla ...

Strach się bać

Przyznaję rację Litwinom, że białoruskiej elektrowni atomowej trzeba się bać. Gdyby nie media, upadek ...

Premierzy Polski i Danii będą wspierać budowę Baltic Pipe

Szefowie rządów podpisali list intencyjny o współpracy przy projekcie gazociągu, który ma umożliwić obu ...

Gazprom melduje: Serbia wzięta

Rosja zgodziła się, by Serbia mogła odsprzedawać na rynki zewnętrzne kupiony w Gazpromie surowiec. ...

Nowe gazociągi w USA

Gaz ze złóż łupkowych na północnym wschodzie USA opłynie do odbiorców na południu dwoma ...

PGNiG coraz aktywniejsze na Ukrainie

Koncern może już korzystać z gazociągów u naszych wschodnich sąsiadów. Dzięki temu będzie mógł ...