Energetyka ma w Polimeksie prawie 66 proc.

Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Enea, Energa, PGE i PGNiG Technologie objęły po 37,5 mln akcji Polimeksu-Mostostal w ramach podwyższenia kapitału płacąc po 75 mln zł. W wyniku dokapitalizowania i odkupu pakietu akcji SPV Operator inwestorzy objęli łącznie 65,9 proc. akcji.

Spółki tłumaczą, że to inwestycja strategiczna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. W najbliższych latach sektor musi odbudować i zmodernizować większość mocy wytwórczych. Zaangażowanie w przedsiębiorstwo wykonawcze, posiadające doświadczenie w dużych projektach energetycznych ma m.in. ograniczyć ryzyka związane z trwającymi lub przyszłymi inwestycjami.

Każdy z nowych akcjonariuszy – jak się dowiedzieliśmy – będzie miał jednego człowieka w radzie nadzorczej. Energetyka liczy, że dzięki temu będzie w stanie lepiej ocenić potencjalne ryzyka dla poszczególnych projektów. Chodzi o ewentualne opóźnienia w ich realizacji. – Za stosunkowo niewielką kwotę w porównaniu ze skalą prowadzonych inwestycji energetyka zyskuje większą wiedzę niż wynikało to z umów inwestor-wykonawca – tłumaczą źródło zbliżone do sektora. – Łączna kwota 300 mln zł za przejęcie kontroli to tylko 1 proc. wartości projektów, w które Polimex jest zaangażowany – zauważa.

Energetyka nie może pozwolić sobie na poślizg w realizacji bloków nie tylko ze względu na napięty bilans systemu, ale także z uwagi na utracone przychody w następstwie takiego opóźnienia. Jak szacują eksperci rok opóźnienia oznacza kilkaset milionów EBITDA.

Polimex posiada ponad 23-proc. udział w realizacji kluczowych projektów w segmencie energetyki konwencjonalnej. Dzięki temu spółka obecna jest w konsorcjach wykonawczych największych inwestycji energetycznych w Polsce, których łączny budżet to ok. 30 mld zł.

Mogą Ci się również spodobać

Wytwarzanie pogrążyło wyniki Energi w III kwartale

Gdańska Energa w III kwartale tego roku zarobiła na czysto 166,2 mln zł wobec ...

TVP Info opublikowało kolejny fragment rozmowy Krawca i Sikorskiego – dot. rafinerii w Możejach

W poniedziałek portal tvp.info ujawnił kolejny fragment nagranej w restauracji „Sowa i Przyjaciele” rozmowy ...

PKEE: polski wkład w sukces szczytu klimatycznego doceniony w Brukseli

Komisarz ds. klimatu, prezydent COP24, eurodeputowani oraz eksperci z kilkunastu krajów podsumowali w Brukseli ...

Moskwa pod cyfrowym prądem

Rosyjska stolica – największe miasto Europy, jako pierwsza w Rosji przejdzie na pełną cyfryzację ...

Unijni producenci stali liczą na wsparcie

Komisja Europejska w listopadzie przedstawi strategię dla przemysłu. Energochłonne branże już teraz liczą na ...

Za dwa lata na TGE wejdą nowe kontrakty

Kontrakty futures na gaz pojawią się w obrocie rok później, niż planowano. Wcześniej musi ...