Niewykluczony partner branżowy do inwestycji Tauronu

Na przełomie tego i przyszłego roku Tauron może wyjść na rynek w poszukiwaniu kolejnego partnera do sfinansowania budowy bloku na 910 MW w Jaworznie – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Publikacja: 24.09.2017 21:32

Niewykluczony partner branżowy do inwestycji Tauronu

Foto: Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

Z naszych informacji wynika, że stanie się to zaraz po ustaleniu ostatecznych warunków udziału w przedsięwzięciu z pozyskanym do niego Polskim Funduszem Rozwoju.

W ostatnim wywiadzie dla „Parkietu” Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansowych Tauronu, podkreślał, że jednym z tematów rozmów jest kwestia dotrzymania harmonogramu i możliwych działań w przypadku ewentualnego opóźnienia się inwestycji. Uspokajał jednak, że nie widzi na dziś zagrożenia kolejnymi poślizgami.

Przedstawiciel energetycznego koncernu zapewniał też, że Tauron ma wystarczającą zdolność kredytową, by sfinansować flagową inwestycję. Nie jest jednak tajemnicą, że jest to najbardziej zadłużona spółka sektora, która walczy o utrzymanie wskaźnika długu netto do EBITDA poniżej 3,5-krotności. Taki warunek jest zapisany w programach finansowych spółki w kraju.

Podczas jednej z ostatnich uroczystości w Tauronie pokazano zdjęcie przedstawiające jeden z zakładów Grupy Azoty w kontekście pozyskania potencjalnego partnera dla węglowej inwestycji w Jaworznie. Wzbudziło to podejrzenia, że właśnie chemiczną grupę chciałaby pozyskać energetyczna grupa.

– Nie prowadzimy dziś żadnych rozmów z Tauronem w kontekście Nowego Jaworzna – zastrzega Michał Mulawa, rzecznik prasowy Grupy Azoty. Także Tauron nie komentuje tego zbiegu okoliczności. Spółka nie ukrywa jednak, że inwestor będzie poszukiwany.

– Nadal bierzemy pod uwagę możliwość pozyskania dodatkowego inwestora dla współfinansowania tej inwestycji – mówi w odpowiedzi na nasze pytania Daniel Iwan z biura prasowego katowickiej spółki. – Nie wykluczamy współpracy z potencjalnymi inwestorami zarówno o charakterze finansowym, jak i branżowym – dodaje Iwan.

Elektroenergetyka
Dziura w systemie mrożenia cen energii i ciepła zasypana
Elektroenergetyka
Rekordowy import prądu na Ukrainę po rosyjskich atakach. Polska wśród dostawców
Elektroenergetyka
Jak poradzić sobie z deficytem mocy? „Importu nie unikniemy”
Elektroenergetyka
Rosja chce uniemożliwić Ukrainie eksport prądu do UE
Elektroenergetyka
Operator szykuje rewolucję, która pozwoli na przyjęcie energii z OZE i atomu