Eesti Energia naciera nad Bałtykiem

Bloomberg

Estoński producent prądu jest nie tylko największą firmą energetyczną w republikach bałtyckich, ale też wciąż poprawia wyniki. W czerwcu wszedł na rynek polski.

W II kwartale przychody ze sprzedaży Eesti Energia wzrosły o 19 proc. w ujęciu rocznym i osiągnęły 177,5 mln euro. Zysk netto to 13,1 mln euro a wskaźnik EBITDA zwiększył się o 17 proc. do 63,9 mln euro. W skali półrocza jest to 150,4 mln zł (+31 proc.). W drugim kwartale Eesti Energia wyprodukowała 2,4 TWh prądu. To o 43 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. W I półroczu spółka zwiększył sprzedaż prądu o 28 proc. w ujęciu rocznym.

W pierwszym półroczu Estończycy zarobili na czysto 61,4 mln euro zwiększając wynik o 77,4 proc. w ujęciu rocznym. O tyle samo wzrosła w firmie sprzedaż ropy łupkowej. Estończycy mają złoża, które kupili w… USA.

– Wzrost wyników finansowych Grupy wynika w dużej mierze ze zwiększonej sprzedaży prądu i produkcji ropy łupkowej. Mimo że średnia cena za energię elektryczną nie uległa znaczącej zmianie, widocznie wzrosła przy tym rynkowa cena ropy łupkowej – tłumaczy Hando Sutter, prezes zarządu Eesti Energia.

Estonia jest jedynym państwem wśród krajów bałtyckich (uwzględniając również Finlandię), w którym występuje nadwyżka wytwarzanej energii nad krajową konsumpcją. Może więc prąd eksportować. W I połowie roku Eesti Energia sprzedała sąsiadom Łotwie i Finlandii – 1,6 TWh energii elektrycznej do Łotwy i Finlandii, co odpowiada ponad 20 proc. wolumenu jej krajowego zużycia.

Estońska firma śmiało wchodzi na nowe rynki. Jest jest drugim sprzedawcą energii elektrycznej na Łotwie (1,1 TWh rocznie) i czwartym na Litwie (550 GWh). Od połowy roku jest też obecna w Polsce. Spółka zależna Eesti Energia, Enefit, otrzymała w czerwcu koncesje na obrót energią elektryczną i paliwami gazowymi oraz rozpoczęła ich sprzedaż na rynku polskim.

– Mocno stawiamy na Polskę i chcemy się tu systematycznie rozwijać – podkreśla w nadesłanym komunikacie prezes Sutter.

Wraz z rozwojem działalności w Polsce, Enefit planuje poszerzenie oferty o kolejne usługi, w tym m.in. oparte o smart metering, czyli sprzedaż energii po cenach uzależnionych od momentu, kiedy ma miejsce konsumpcja (produkt SPOT). Spółka chce także oferować energię wytwarzaną ze źródeł odnawialnych oraz rozwiązania fotowoltaiczne.

Mogą Ci się również spodobać

Wezwanie na Polenergię niebawem nabierze rumieńców

PGE zaproponuje wyższą cenę za akcję Polenergii, a nowa główna właścicielka spółki – Dominika ...

Polak na czele ukraińskich magistrali

Rada nadzorcza Naftogazu jednogłośnie postawiła Pawła Stańczaka na czele krajowego operatora gazowego. Polak pokieruje ...

Mniej na zieloną energetykę

Mniej zapłacimy za wsparcie zielonej energetyki – wynika z projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych ...

KE: nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo energetyczne UE

KE przedstawiła we wtorek pakiet mający poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE. Zobowiąże on państwa do ...

Zaostrza się wojna gazowa w Europie

Rosjanie chcą zwiększyć udział w unijnym rynku i proponują odbiorcom gaz po cenie najniższej ...

Chiny łączą państwowe giganty energetyczne

Chiński rząd zapowiedział w poniedziałek fuzję dwóch potentatów branży energetyczno-węglowej: China Guodian Corporation i ...