Tesla i największy akumulator na świecie

123RF

Australia zainstaluje największy na świecie magazyn energii, oparty na akumulatorach litowo-jonowych. W projekt zaangażowana jest Tesla oraz firma energetyczna Neoen.

Premier stanu Australia Południowa Jay Weatherill powiedział, że gigantyczny akumulator będzie chronił jego stan przed kryzysami energetycznymi. Od września ubiegłego roku są tam problemy z dostawami energii elektrycznej, co jakiś czas dochodzi do wyłączeń prądu. Sytuacja wywołuje spór polityczny, dotyczący polityki energetycznej.

Prąd dla 50 tys. domów

Elon Musk i jego koncern Tesla okazali się lepsi niż 91 konkurentów, którzy także chcieli zbudować akumulator. Umowę nazwano „historyczną”, na jej podstawie Tesla zbuduje instalację w ciągu 100 dni albo… nie odbierze za to wynagrodzenia.

System ma mieć moc 100 MW (lub 129 MWh pojemności). Jak wyjaśnił Musk, będzie to największy na świecie magazyn energii oparty na ogniwach litowo-jonowych. Będzie większy niż instalacja o mocy 80 MW w Kalifornii, którą także buduje Tesla.

W stworzenie magazynu energii ma być zaangażowana także francuska firma Neoen, specjalizująca się w energetyce odnawialnej. Bateria ma być podłączona do farmy wiatrowej Hornsdale, zlokalizowanej w pobliżu Jamestown, w Australii Południowej. To zespół 99 turbin wiatrowych o mocy 315 MW.

Australijska instalacja ma działać całą dobę i być gotowa dostarczyć dodatkową moc podczas problemów z dostawami prądu. Będzie mogła zasilić 50 tys. domów.

– Całkowicie zmieni to sposób przechowywania energii odnawialnej, a także ustabilizuje sieć Australii Południowej, jak również wywrze presję na spadek cen – powiedział Weatherill.

Co najmniej 13 mln dolarów

Szef Tesli Elon Musk powiedział w stolicy Australii Południowej Adelaide, że z uwagi na skalę przedsięwzięcia, on i jego zespół musieli dokładnie rozważyć ryzyko z nim związane.

Zapytany, jak dużo kosztowałoby, gdyby projekt nie został ukończony na czas, odpowiedział, że to „bardzo duża suma pieniędzy, prawdopodobnie 13 milionów dolarów lub więcej”.

Dodał, że instalacja powinna służyć około 15 lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kto kupuje paliwa z Białorusi? Polska i…

Dziś 13 proc. oleju napędowego sprzedawanego na polskich stacjach, to paliwo z Białorusi. Ale ...

Tajemniczy korytarz energetyczny Północ-Południe

O tym projekcie niewiele wiadomo a skład jego uczestników jest zaskakujący. Rosja, Iran, Armenia ...

Ostatni taki blok węglowy

W czwartek przed południem na terenie Elektrowni Ostrołęka dojdzie do zawarcia kontraktu z generalnym ...

Turcja wesprze Europę gazem

Gazowa inwestycja Turcji i Izraela może poważnie zwiększyć konkurencję na europejskim rynku gazu. Turcja ...

Rurociąg „Przyjaźń” znów stanął, pojawiła się brudna ropa

Nieoczekiwanie na wejściu rurociągu „Przyjaźń” do Polski wczoraj pojawiła się znów zanieczyszczona ropa. PERN ...

Ropa napędza inflację

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Ropa napędza inflację Ceny ropy naftowej wzrosły ...