Tesla i największy akumulator na świecie

123RF

Australia zainstaluje największy na świecie magazyn energii, oparty na akumulatorach litowo-jonowych. W projekt zaangażowana jest Tesla oraz firma energetyczna Neoen.

Premier stanu Australia Południowa Jay Weatherill powiedział, że gigantyczny akumulator będzie chronił jego stan przed kryzysami energetycznymi. Od września ubiegłego roku są tam problemy z dostawami energii elektrycznej, co jakiś czas dochodzi do wyłączeń prądu. Sytuacja wywołuje spór polityczny, dotyczący polityki energetycznej.

Prąd dla 50 tys. domów

Elon Musk i jego koncern Tesla okazali się lepsi niż 91 konkurentów, którzy także chcieli zbudować akumulator. Umowę nazwano „historyczną”, na jej podstawie Tesla zbuduje instalację w ciągu 100 dni albo… nie odbierze za to wynagrodzenia.

System ma mieć moc 100 MW (lub 129 MWh pojemności). Jak wyjaśnił Musk, będzie to największy na świecie magazyn energii oparty na ogniwach litowo-jonowych. Będzie większy niż instalacja o mocy 80 MW w Kalifornii, którą także buduje Tesla.

W stworzenie magazynu energii ma być zaangażowana także francuska firma Neoen, specjalizująca się w energetyce odnawialnej. Bateria ma być podłączona do farmy wiatrowej Hornsdale, zlokalizowanej w pobliżu Jamestown, w Australii Południowej. To zespół 99 turbin wiatrowych o mocy 315 MW.

Australijska instalacja ma działać całą dobę i być gotowa dostarczyć dodatkową moc podczas problemów z dostawami prądu. Będzie mogła zasilić 50 tys. domów.

– Całkowicie zmieni to sposób przechowywania energii odnawialnej, a także ustabilizuje sieć Australii Południowej, jak również wywrze presję na spadek cen – powiedział Weatherill.

Co najmniej 13 mln dolarów

Szef Tesli Elon Musk powiedział w stolicy Australii Południowej Adelaide, że z uwagi na skalę przedsięwzięcia, on i jego zespół musieli dokładnie rozważyć ryzyko z nim związane.

Zapytany, jak dużo kosztowałoby, gdyby projekt nie został ukończony na czas, odpowiedział, że to „bardzo duża suma pieniędzy, prawdopodobnie 13 milionów dolarów lub więcej”.

Dodał, że instalacja powinna służyć około 15 lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Do redukcji wykorzystania zasobów przyczynia się m.in. wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Closed loop – open opportunities

How Poland and Polish companies can benefit from the transition to a circular economy. ...

Orlen inwestuje na Litwie

Płocki koncern uruchomił w Butyndze szósty zbiornik na ropę. Dzięki temu m.in. zwiększy swoje ...

Kia Ora Shell

Po stu latach działalności koncern Shell opuścił Nową Zelandię. Miejscowi pożegnali koncern maoryskim Kia ...

Koszt „renacjonalizacji” Bogdanki

Skarb Państwa sprzedał pakiet kontrolny kopalni za 1,24 mld zł. Teraz pośrednio ma go ...

Rolnicy zapłacą za czyste powietrze

Parlament Europejski przegłosował ostrzejsze normy zanieczyszczeń. Producenci żywności krytykują deputowanych za zbyt dużą restrykcyjność. ...

Blok w Stalowej Woli zostanie oddany do użytku w 2019 r.

Tauron i PGNiG zawały porozumienie w sprawie dokończenia bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli – ...