Tesla i największy akumulator na świecie

123RF

Australia zainstaluje największy na świecie magazyn energii, oparty na akumulatorach litowo-jonowych. W projekt zaangażowana jest Tesla oraz firma energetyczna Neoen.

Premier stanu Australia Południowa Jay Weatherill powiedział, że gigantyczny akumulator będzie chronił jego stan przed kryzysami energetycznymi. Od września ubiegłego roku są tam problemy z dostawami energii elektrycznej, co jakiś czas dochodzi do wyłączeń prądu. Sytuacja wywołuje spór polityczny, dotyczący polityki energetycznej.

Prąd dla 50 tys. domów

Elon Musk i jego koncern Tesla okazali się lepsi niż 91 konkurentów, którzy także chcieli zbudować akumulator. Umowę nazwano „historyczną”, na jej podstawie Tesla zbuduje instalację w ciągu 100 dni albo… nie odbierze za to wynagrodzenia.

System ma mieć moc 100 MW (lub 129 MWh pojemności). Jak wyjaśnił Musk, będzie to największy na świecie magazyn energii oparty na ogniwach litowo-jonowych. Będzie większy niż instalacja o mocy 80 MW w Kalifornii, którą także buduje Tesla.

W stworzenie magazynu energii ma być zaangażowana także francuska firma Neoen, specjalizująca się w energetyce odnawialnej. Bateria ma być podłączona do farmy wiatrowej Hornsdale, zlokalizowanej w pobliżu Jamestown, w Australii Południowej. To zespół 99 turbin wiatrowych o mocy 315 MW.

Australijska instalacja ma działać całą dobę i być gotowa dostarczyć dodatkową moc podczas problemów z dostawami prądu. Będzie mogła zasilić 50 tys. domów.

– Całkowicie zmieni to sposób przechowywania energii odnawialnej, a także ustabilizuje sieć Australii Południowej, jak również wywrze presję na spadek cen – powiedział Weatherill.

Co najmniej 13 mln dolarów

Szef Tesli Elon Musk powiedział w stolicy Australii Południowej Adelaide, że z uwagi na skalę przedsięwzięcia, on i jego zespół musieli dokładnie rozważyć ryzyko z nim związane.

Zapytany, jak dużo kosztowałoby, gdyby projekt nie został ukończony na czas, odpowiedział, że to „bardzo duża suma pieniędzy, prawdopodobnie 13 milionów dolarów lub więcej”.

Dodał, że instalacja powinna służyć około 15 lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja zamraża ceny paliw

Aby powstrzymać wzrost cen na rosyjskich stacjach benzynowych, Kreml poszedł na układ z producentami. ...

Rząd zamrozi ceny prądu?

Resort energii pracuje nad zmianami w prawie, które spowodują zamrożenie cen energii elektrycznej na ...

Węgiel i gaz ze Wschodu napędzają kolej

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Węgiel i gaz ze Wschodu napędzają ...

UE wspiera Baltic Pipe

Wspólnota zgodziła się przeznaczyć 214,92 mln euro na budowę polsko-duńskiego gazociągu, z prawie 800 ...

Ukraina otwiera magazyny gazu dla UE

Komisja Europejska chce przekonać szefów firm gazowych, w tym PGNiG, do korzystania z ukraińskich ...

Fińska strategia ratowania klimatu

Do 2030 r Finlandia będzie produkować większość energii ze źródeł odnawialnych i jeździć autami ...