Do 30 proc. lub nawet do 55 proc. może zwiększyć się obowiązek wytwórców w zakresie sprzedaży energii elektrycznej przez giełdę.
Pierwszy poziom zaproponował Urząd Regulacji Energetyki w ramach konsultacji projektu nowelizacji ustawy o instrumentach finansowych, drugi zaś jest wskazaniem Towarowej Giełdy Energii.
– Powód to zapewnienie większej płynności tego rynku oraz uzyskanie referencyjnego benchmarku cen – tłumaczy Paweł Ostrowski, prezes TGE, gdzie w ostatnim czasie wolumen obrotów na rynkach terminowych mocno spadł.
Projekt noweli ma być gotowy na przełomie czerwca i lipca. Celem jest implementacja do polskiego prawa zapisów dyrektywy MiFID II wchodzącej w życie 3 stycznia przyszłego roku. Jej wdrożenie wiąże się z koniecznością przekształcenia obecnego rynku terminowego w zorganizowaną platformę obrotu, tzw. OTF. – Trwają uzgodnienia dotyczące rozłożenia w czasie procesu przekształcania, by działo się to w sposób ewolucyjny i było jak najmniej uciążliwe dla uczestników – zaznacza Jarosław Ziębiec, dyrektor biura rozwoju rynku regulowanego w TGE.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.