Utrzymanie ratingu agencja uzasadnia dominującym udziałem segmentu dystrybucji w łącznych, planowanych nakładach inwestycyjnych oraz w EBITDA grupy, co ogranicza ryzyko biznesowe i zapewnia przewidywalność przepływów środków pieniężnych w porównaniu z wytwarzaniem konwencjonalnym.

Agencja uwzględnia w ocenie także ryzyko biznesowe związane z projektem Elektrownia Ostrołęka C. Fitch wskazuje, iż ryzyko to jest ograniczane poprzez m.in. partnerstwo strategiczne przy realizacji projektu i spodziewane wprowadzenie rynku mocy w Polsce.

Agencja ocenia, że zadłużenie Energi znajduje się na umiarkowanym poziomie ze wskaźnikiem dźwigni finansowej netto opartej na przepływach środków z działalności operacyjnej (FFO) na poziomie 1,9. Ten wskaźnik zwiększy się według agencji w latach 2018-2020 do poziomu 3,5 tj. maksymalnego dopuszczalnego przy ratingu BBB.

Wzrost zadłużenia, w opinii Fitch, będzie wynikiem realizacji strategii grupy na lata 2016-2025 i przewidzianych w niej nakładów inwestycyjnych w wysokości 20,6 mld zł.