Dwóch powalczy o Połaniec

Wikipedia

Sprzedaż Elektrowni Połaniec przez Engie zbliża się do kulminacyjnego momentu. W najbliższym czasie będzie krótka lista.

– Francuzi mają tę listę ogłosić w pierwszym tygodniu przyszłego miesiąca. Najpóźniej 10 listopada – wynika z informacji „Rzeczpospolitej” z dwóch niezależnych źródeł bliskich transakcji.

Do dalszych negocjacji i przeprowadzenia due diligence – jak się dowiedzieliśmy – zostaną dopuszczone prawdopodobnie dwa z czterech zainteresowanych podmiotów. Wśród chętnych są państwowa Enea, czeski EPH, firma doradcza Sunningwell reprezentująca fundusze zachodnie oraz konsorcjum złożone z trzech chińskich inwestorów instytucjonalnych i branżowych.

– Inwestorzy z Chin chcą współpracować z rządem, mają gotowe finansowanie i technologie – mówi Robert Niczewski, konsultant pracujący dla chińskiego konsorcjum, potwierdzając złożenie oferty. Ale nie ujawnia jej wartości.

Z dużym prawdopodobieństwem na krótką listę dostanie się Enea. Przy czym na rynku mówi się, że spółka nie ma takich pieniędzy i może być zainteresowana płaceniem Francuzom w transzach. Walka rozegra się o drugie miejsce na liście. Wygrany będzie mógł rozmawiać o stworzeniu konsorcjum z poznańskim koncernem.

Największy dylemat mają dziś Francuzi. Z jednej strony dostali wytyczne z centrali, by kierować się względami biznesowymi i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Z drugiej zaś, jeśli wybiorą ofertę niepolską, to transakcja może zostać zablokowana. To oznacza, że ostatnie słowo w sprawie kupującego ma rząd.

Ze źródeł rynkowych wynika, że realna kwota za sprzedaż Połańca oscyluje między 1 mld zł a 1,5 mld zł. Analitycy szacowali, że wartość transakcji sięgnie przynajmniej 2 mld zł.

Różnica może wynikać z faktu, iż Połaniec wymaga modernizacji. Sześć działających tam bloków węglowych trzeba dostosować do nowych norm środowiskowych w zakresie emisji (tzw. konkluzji BAT). Z kolei jednostka na biomasę – zdaniem ekspertów – będzie wymagała całkowitego przerobienia na węgiel. Powód? Produkcja energii z biomasy jest nieopłacalna przy tak niskiej cenie zielonych certyfikatów (kosztują ok. 35 zł/MWh). Wartość modernizacji szacowana jest łącznie na 140 mln euro (ok. 605 mln zł).

Co więcej, blok numer 1 w Połańcu wkrótce będzie musiał zostać wyłączony całkowicie, o czym sprzedający poinformował potencjalnych inwestorów. Koszt wybudowania w tym miejscu nowej jednostki na 250 MW szacowany jest na 450–500 mln zł. Przypomnijmy, że Połaniec ma 1,9 GW.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom jest zdeterminowany zwiększać dostawy gazu do UE

Rosjanie eksportują rekordowe ilości błękitnego paliwa. Nie przeszkadzają im w tym nawet ograniczenia stawiane ...

Energa z niższym zyskiem

Energa w I półroczu osiągnęła 5,4 mld zł przychodów. To o 3 proc. więcej ...

PGNiG zwiększa handel gazem

Spółka, w odpowiedzi na rosnący w Polsce popyt, importuje coraz więcej błękitnego paliwa, głównie ...

Rząd chce wspólnych złóż

Zamiast fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG będzie łączenie ich działów poszukiwawczo-wydobywczych. Nie będzie zapowiedzianej ...

Zielona energia coraz bardziej konkurencyjna

Wyniki rozstrzygniętych dotąd przez Urząd Regulacji Energetyki tegorocznych aukcji pokazują, że większa produkcja energii ...

Małe wiatraki na skraju bankructwa. Rząd patrzy

Rolnicy budowali zielone megawaty, ręcząc swoim majątkiem. Dziś nie mają na spłatę rat kredytów ...