Dwóch powalczy o Połaniec

Wikipedia

Sprzedaż Elektrowni Połaniec przez Engie zbliża się do kulminacyjnego momentu. W najbliższym czasie będzie krótka lista.

– Francuzi mają tę listę ogłosić w pierwszym tygodniu przyszłego miesiąca. Najpóźniej 10 listopada – wynika z informacji „Rzeczpospolitej” z dwóch niezależnych źródeł bliskich transakcji.

Do dalszych negocjacji i przeprowadzenia due diligence – jak się dowiedzieliśmy – zostaną dopuszczone prawdopodobnie dwa z czterech zainteresowanych podmiotów. Wśród chętnych są państwowa Enea, czeski EPH, firma doradcza Sunningwell reprezentująca fundusze zachodnie oraz konsorcjum złożone z trzech chińskich inwestorów instytucjonalnych i branżowych.

– Inwestorzy z Chin chcą współpracować z rządem, mają gotowe finansowanie i technologie – mówi Robert Niczewski, konsultant pracujący dla chińskiego konsorcjum, potwierdzając złożenie oferty. Ale nie ujawnia jej wartości.

Z dużym prawdopodobieństwem na krótką listę dostanie się Enea. Przy czym na rynku mówi się, że spółka nie ma takich pieniędzy i może być zainteresowana płaceniem Francuzom w transzach. Walka rozegra się o drugie miejsce na liście. Wygrany będzie mógł rozmawiać o stworzeniu konsorcjum z poznańskim koncernem.

Największy dylemat mają dziś Francuzi. Z jednej strony dostali wytyczne z centrali, by kierować się względami biznesowymi i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Z drugiej zaś, jeśli wybiorą ofertę niepolską, to transakcja może zostać zablokowana. To oznacza, że ostatnie słowo w sprawie kupującego ma rząd.

Ze źródeł rynkowych wynika, że realna kwota za sprzedaż Połańca oscyluje między 1 mld zł a 1,5 mld zł. Analitycy szacowali, że wartość transakcji sięgnie przynajmniej 2 mld zł.

Różnica może wynikać z faktu, iż Połaniec wymaga modernizacji. Sześć działających tam bloków węglowych trzeba dostosować do nowych norm środowiskowych w zakresie emisji (tzw. konkluzji BAT). Z kolei jednostka na biomasę – zdaniem ekspertów – będzie wymagała całkowitego przerobienia na węgiel. Powód? Produkcja energii z biomasy jest nieopłacalna przy tak niskiej cenie zielonych certyfikatów (kosztują ok. 35 zł/MWh). Wartość modernizacji szacowana jest łącznie na 140 mln euro (ok. 605 mln zł).

Co więcej, blok numer 1 w Połańcu wkrótce będzie musiał zostać wyłączony całkowicie, o czym sprzedający poinformował potencjalnych inwestorów. Koszt wybudowania w tym miejscu nowej jednostki na 250 MW szacowany jest na 450–500 mln zł. Przypomnijmy, że Połaniec ma 1,9 GW.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen stawia na petrochemię

Nie atom, a inwestycje w przerób ropy mają zapewnić płockiemu koncernowi dalszy rozwój. Skala ...

Świat daje w gaz (skroplony)

Ilość skroplonego gazu w światowym obrocie w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła ponad czterokrotnie. ...

Kłajpeda bliżej USA niż Świnoujście

Litwini podpisali z Amerykanami dokument, który może im dać kluczową pozycję w przyjmowaniu amerykańskiego ...

Paliwa nie przestają tanieć

W minionym tygodniu obserwowaliśmy dalszy spadek cen paliw. Cena benzyny spadła o 78 zł/m3 ...

Gazprom zbudował ok. 25 km drugiej nitki Tureckiego Potoku

Rosyjski koncern Gazprom buduje drugą nitkę gazociągu Turecki Potok, którą docelowo ma płynąć gaz ...

Żółw z Brukseli

Po pięciu latach od rozpoczęcia antymonopolowe dochodzenie przeciwko Gazpromowi dobiera końca, zapowiedziała komisarz Margaret ...