PGE rośnie jak na drożdżach, bo nie musi dawać pieniędzy na NKW

Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Kursy energetycznych firm rosną od początku wtorkowej sesji. Najbardziej poszły w górę notowania PGE. Za jeden walor największego wytwórcy energii w kraju około południa płacono 15,72 zł, czyli ponad 5 proc. więcej niż na otwarciu.

Taka zmiana trendów w przypadku tracącej ostatnio na wartości spółki to efekt zwrotu w planach związanych z ratowaniem górnictwa przez sektor energetyczny. Przypomnijmy, że we wtorek rząd ma wyrazić zgodę na dokapitalizowanie Towarzystwa Finansowego Silesia 2 proc. akcji PGNIG, 1 proc. akcji PGE i 1 proc. akcji PZU, o łącznej wartości 1,4 mld zł. Akcje te mają stanowić zabezpieczenie dla rozmów finansowych Silesii z rynkiem ws. finansowania Nowej Kompanii Węglowej. Każdorazowo zgodę na dysponowanie tymi akcjami przez Towarzystwo będzie wydawać minister Skarbu Państwa, który zapewnił, że przekazanie papierów wartościowych do Silesii nie oznacza ich sprzedaży na rynku i że „takiej potrzeby nie ma i nie będzie”. Struktura kapitałowa NKW będzie się zmieniać, ale w wersji wyjściowej udział w niej – poza Silesią (1,2 mld zł wkładu: 200 mln środków własnych plus 1 mld finansowania zaciągniętego pod akcje Skarbu Państwa) – mają też mieć FIPP (300 mln zł) i Węglokoks (700 mln zł z konwersji długu KW).

Zdjęcie ciężaru ratowania górnictwa z energetyki to dobra informacja dla wszystkich firm energetycznych. W górę poszły nie tylko notowania PGE, ale także wszystkich państwowych firm energetycznych. Kurs Taurona wzrósł o 3,48 proc., do 3,57 zł, Enei – wzrost o 4,33 proc., do 13,99 zł, oraz Energi – wzrost o 2,26 proc., do 19,02 zł.

Mogą Ci się również spodobać

OZE jedynym wzrostowym segmentem w PGE w 2018 r.

Polska Grupa Energetyczna już liczy na pozytywny wpływ rządowej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach ...

Utajnione wydatki Gazpromu

Rosyjski gigant gazowy jedzie w tym roku na stratach. I nie bardzo wiadomo, dlaczego. ...

Łukaszenko: ropa z Gdańska najbardziej się opłaca

Prezydent Białorusi zagroził Rosji, że Białoruskie rafinerie zaczną kupować ropę z innych źródeł.   ...

Europa potrzebuje solidarności

Polski sektor energetyczny stoi przed ogromnymi wyzwaniami, które często wykraczają skalą ponad narodowe granice. ...

Rosja odmówiła Białorusi tańszego gazu

Cena na rosyjski gaz dla Mińska pozostanie taka jak w kontrakcie – 127 dolarów ...

Rekordowy import prądu i niestabilność sieci w Austrii

Z powodu epidemii koronawirusa zużycie energii elektrycznej w Austrii w 2020 roku spadło o ...